reklama

Co (ne)dělat, když vás vyhodí na hodinu…

redakce dne 28. 01. 2014 - 00:00

Při nečekané výpovědi nepropadejte panice. Nehádejte se s nadřízeným a „nelumpačte“. Šetřte síly do hledání nové práce.
 

Přijít o práci patří mezi nejvíce stresové okamžiky v lidském životě. O stupínek výš je rozchod nebo rozvod. Pomyslné škále „neštěstí“ vévodí smrt blízké osoby. Někteří se setkají se všemi třemi stresovými faktory během jediného roku, jiní je během života nezažijí. Čtěte také: Tuzemský trh práce má nevyužité rezervy

Základní poučka při nečekané ztrátě zaměstnání by mohla znít tak, abyste nezoufali a zachovali si chladnou hlavu. Prvotní šok pro vás nebude nic příjemného, avšak pro další postup je dobré zachovat si odstup. Nepřemýšlejte, kde jste udělali chyby, jenž vedly k vaší nynější situaci. Občas se stává, že uvedené důvody jsou jen nálepkou pro toho, kdo vám oznamuje konec v práci. Ani pro vašeho nadřízeného nemusí být dvakrát jednoduché sdělení, že zítra už nemusíte chodit.

Panák na uklidněnou

Ve stresových situacích se běžně doporučuje drink něčeho ostřejšího. Sklenička uklidní rozjitřené nervy. Dejte si pozor, neboť cesta k závislosti na alkoholu vede i přes ztrátu zaměstnání.

Vyhazov na hodinu

Výpovědní doba je ze zákona dvouměsíční a začíná běžet od prvního dne následujícícho měsíce. Podobná definice je uvedena v zákoníku práce. Čtěte také: Hledám práci: Vylepšete si drobnými úpravami životopis

Do každodenní praxe zvolna proniká americká forma výpovědí. Jeden den přijdete nic netušící do zaměstnání a ještě v tentýž den je vám oznámeno vaše odejití. S tím se nese zablokování přístupu do firemních systémů, e-mailů a znemožněn přístup do společnosti. Americký styl je výhodnější pro samotnou firmu i pro zaměstnance. Ten netropí hlouposti a v mezidobí, ke kterému se vztahuje termín ochodu, nesabotuje firmu.

Seriózní firma vám přibalí na cestu štědřejší odstupné než je uvedeno v zákoníku práce. Pro ostatní případy je nutné vycházet ze zákonné úpravy. Čtěte také: Udělejte si pořádek ve svých penězích

Propočítejte výdaje a příjmy

Čerstvě propuštění mají tři velké úkoly, které se doporučují učinit.

Za prvé je vhodné si propočítat příjmy a výdaje, odstupné je bezva, ale peníze z něho jednoho dne dojdou. V době, kdy budete bez práce je vhodné omezit některé zbytné a zbytečné výdaje.

Druhým krokem je výprava na úřad práce. Jednak kvůli registraci a hrazení zdravotního pojištění, které za vás po dobu, kdy budete ofïciálně nezaměstnaný, převezme stát. Druhak i kvůli započtení předem dané doby do důchodového pojištění. Čtěte také: Nevzali vás? To se stává…

Třetím úkolem je hledání nového pracovního uplatnění.

I pro možnost nečekaného odchodu z dosavadního zaměstnání je vhodné mít dostatečně velkou finanční rezervu. Část výdajů v době bez dostatečně vysokého příjmu lze dotovat z úspor.