reklama

Z redakční pošty: Jak vybírat spořicí účet a komu se vyplatí "penzijko"

Eva Nachtmannová dne 07. 01. 2011 - 00:00

Na redakční e-mail nám chodí různé dotazy našich čtenářů. V nich se nás ptáte, jak nejlépe investovat peníze, jak vybřednout z dluhové pasti anebo jestli je lepší spořicí účet X nebo Y. Připravili jsme proto první dávku odpovědí na dotazy, které se v redakční poště objevují nejčastěji.

Ctíme vaše soukromí, takže neuvádíme příjmení, jen jméno a místo, pokud jste ho v e-mailu uvedli a souhlasili s jeho zveřejněním. Dotazy byly redakčně upraveny a kráceny.

Vaše dotazy můžete posílat na redakční e-mail, který je redakce (at) investia.cz . Značku (at) nahraďte prosím zavináčem – @ .

Jak vybrat ten nejlepší spořicí účet na trhu?

Chtěla bych si zřídit spořicí účet, který má nejlepší úrokovou sazbu. Jako první vklad bych na něj vložila 25 tisíc korun. Vím, že peníze nebudu do konce letošního roku potřebovat. Můžete mi prosím poradit, jaký účet je nejvýhodnější? Redakci zdraví vaše čtenářka Monika L. z Prahy

Vážená Moniko, těší nás váš zájem o uložení peněz na spořicí účet. U spořicích účtů hodně záleží na úrokové sazbě. Existují dva přístupy, podle kterých si spořicí účet založit. Prvním přístupem je založení spořicího účtu tam, kde nejsou žádné komplikace v podobě pásmového úročení nebo úročení podle délky v čase. Na druhou stranu získat zajímavý výnos je v dnešní době hodně závislé na výši počátečního vkladu a délce uložení. I takové podmínky naleznete u spořicích účtů v Česku. Podobají se tak termínovaným vkladům. Čtěte více: Malý přehled spořicích účtů bez zbytečných ALE...

Jestliže víte, že budete své peníze potřebovat až na konci roku, případně na začátku toho příštího, možná by stálo za úvahu zvážit založení termínovaného vkladu. Čtěte více: Úroky na spořicích účtech v letošním roce aneb Tak jde čas…

Penzijní připojištění není pro mladé lidi

Rodiče do mě neustále hučí, abych si založil penzijní připojištění. Neustále jim říkám, že mi penzijko bude na dvě věci. Je mi 22 let a příliš nevěřím tomu, že by mě spasila pětistovka měsíčně, kterou budu do penzijního fondu odkládat. Můžete mi prosím poradit, jak přesvědčit rodiče, že penzijní připojištění je pro mě v mém věku zbytečné? Zároveň bych chtěl znát alternativy, kterak si našetřit rozumné peníze na důchod. Nevěřím totiž našemu státu, že od něho za čtyři desetiletí dostanu nějaký důchod.
Miroslav S.

Milý Miroslave, o penzijním připojištění toho bylo napsáno plno. Na celou problematiku lze proto nahlížet dvěma úhly pohledu. První úhel je vůči penzijním připojištění značně kritický. Odpůrci tohoto způsobu zajištění na stáří argumentují tím, že výnosy z penzijního připojištění jsou nízké a nepokryjí ani inflaci. Penzijní fondy mají navíc podle jejich kritiků při investování svázané ruce a celý produkt je závislý na státní podpoře, která se může kdykoliv změnit. Stejně jako tomu je od letošního roku u stavebního spoření. Čtěte více: Jak vysoký je průměrný důchod českého důchodce?

Druhý tábor tvoří příznivci tohoto způsobu spoření na penzi. Mezi klady penzijního připojištění patří do určité míry to, že fondy mají svázané ruce a každým rokem musejí svým klientům připsat kladný výnos. I kdyby to byla jedna desetina procenta. Prakticky to vypadá tak, že penzijní fondy dokáží udržet výnosnost na úrovni inflace. Dalsím kladem je, že „penzijko“ má výhodu v podobě státních podpor. Zatím platí, že z vámi uvedené 500korunové měsíční úložky získáte dalších 150 korun. Pokud již pracujete, můžete se zkusit zeptat svého zaměstnavatele, jestli by vám v rámci bonusů nepřispěl na vaše penzijní připojištění. zaměstnavatelé mohou svým zaměstnancům ze zákona přispět ročně až 24 tisíc korun, aniž by z této částky museli zaplatit daň z příjmu a uhradit sociální a zdravotní pojištění. Čtěte více: Jak si Češi stojí při spoření na penzi

Pokud však hledáte alternativy na důchod, jednoznačná odpověď zní, abyste část svých peněz investoval do dividendových akcií. V Česku jich ji několik, ve světě pak tisíce. Nakupování dividendových akcií patří například mezi standardní úkony každého Američana, který nechce v důchodu třít bídu. Čtěte více: Jak si spořit na důchod? Dlouhodobě a po malých částkách

Peníze jsou hned za zdravím nejdůležitější

Před Vánocemi mě požádala přítelkyně, jestli bych její matce nepůjčil 200 tisíc korun. Budoucí tchyně má problém se splácením leasingu na auto a tak si vzpomněla na svého budoucího zeťáčka. Uvedená částka pro mě nepředstavuje problém, ale obávám se, že moje budoucí manželka, ani její matka nebudou chtít nic slyšet o smlouvě. Myslím si totiž, že „matinka“ bude tlačit svou dceru k tomu, abych jí dluh odpustil. Jak z toho mám vybruslit a zbytečně si nikoho příliš nepohněvat?
Pavel N., Rychnov nad Kněžnou

Vážený Pavle, vaše otázka patří spíše do psychologické poradny, než na finančně-investiční server investia.cz. I když pro vás nemusí být 200 tisíc korun velká suma, je lepší mít na půjčku smlouvu, ve které se vaše budoucí tchyně zaváže, že vám peníze splatí. Klidně do smlouvy zakomponujte dovětek, že chcete spoluručitele apod. S případnou smlouvou vám poradí právník, kterých v Rychnově nad Kněžnou bude jistě dostatek. Čtěte více: Jak si udržet peníze? Neženit se, nemít děti a skrblit!

Problém nastává zejména v tom, jak své budoucí manželce a tchyni vysvětlit, že chcete smlouvu o půjčce. Řada lidí se k cizím penězům chová doslova barbarským způsobem. Pokud se jedná o jejich vlastní peníze, jsou na ně dost hákliví a vůči okolí krajně nedůvěřiví. Mějte na paměti, že peníze jsou po zdraví tím nejdůležitějším, co na tomto světě máme. Čtěte více: Půjčka do domu může být někdy špatná služba