BRIC: Brazílie jako jistota pětiprocentního růstu

Brazílie má slušně namířeno ke světlým zítřkům. Ekonomové jí v příštím desetiletí předpovídají růst hrubého domácího produktu o pět procent ročně.

Brazílie, která je největším jihoamerickým státem, je jednou ze čtyř zemí, jenž se označují zkratkou BRIC. Dalšími státy jsou Rusko, Indie a Čína. Veškeré země mají z pohledu investora shodný profil. Jde o rostoucí ekonomiky, které se vyznačují rychlým růstem životní úrovně obyvatel, přerodem z rozvojových do rozvinutých zemích a otevírání se světu coby obchodní partner. Rusko je globálně vnímáno jako významný exportér ropy a zemního plynu, Čína naopak za významného producenta levných výrobků a Indie jako technologické centrum, ve které má pobočky řada významných telekomunikačních a IT společností z celého světa, převážně pak ze Spojených států. Čtěte více: BRIC: Stručný úvod do investování

Základy brazilské ekonomiky

Brazílie nebyla zasažena finanční krizí, neboť tamní banky se příliš neangažovaly v realitním odvětví a neposkytovaly hypotéky málo bonitním klientům.

Brazilská ekonomika stojí především na spotřebě domácností. Vláda se snaží podporovat hospodářství cílenými projektu v infrastruktuře. Značně velké finanční prostředky plynou do výstavby bytů. Další masivní investice ze strany státu se očekávají fotbalovým mistrovství světa v roce 2014 a o dva roky později letními olympijskými hrami.

V Brazílii žije na rozloze 8,51 milionů kilometrů čtverečních lehce přes 201 milionů lidí. Svou rozlohou i počtem obyvatel je Brazílie na pátém místě a v roce 2009 země vygenerovala hrubý domácí produkt ve výši 2,01 bilionu dolarů. V celkovém objemu jde o desátou největší ekonomiku světu. Po přepočtení na jednoho obyvatele dosáhl roční HDP hodnoty 10 100 dolarů. Česká republika vyprodukovala na jednoho obyvatele v minulém roce hrubý domácí produkt ve výši 24 800 dolarů. Čtěte více: Dividendy v roce 2011: Čtyři tipy na dobrý výnos

Brazilská inflace se pohybuje okolo čtyř až pěti procent. Oproti prvnímu čtvrtletí 2009 rostla ekonomika ve stejném období letošního roku nominálně o devět procent. V čistém vyjádření to bylo mezi již zmíněnými čtyřmi až pěti procenty.

Nezadlužení Brazilci

Mentalita při zadlužování Brazilců je zcela opačná než průměrných Američanů nebo Evropanů. Oproti těmto dvěma výspám civilizace stojí prakticky nezadlužené obyvatelstvo v ekonomicky se rozmáhající Brazílii. Úspory dosahují okolo jedné čtvrtiny HDP, oproti tomu třeba objem hypoték jen dvou procent. Ve Spojených státech amerických tvoří hypotéky 76 procent hrubého domácího produktu. do poloviny tohoto desetiletí si průměrný Brazilec pořizoval nemovitost bez použití jakéhokoliv úvěru neboť platil v hotovosti.

Další makroekonomickou výhodou Brazílie je nízký průměrný věk. Medián je 26 let, což je oproti USA o deset let méně. Čína má 34 let, Rusko pak 38 let. Průměrnému věku může konkurovat jen Indie s 25 lety. Brazilská vláda má dalších 35 let čas na to, aby vyřešila důchodový systém. Díky mladému obyvatelstvu a poměrně dlouhému horizontu bude řešení této otázky levnější než třeba u nás nebo v USA.

Brazilské zemědělství

Významnou výhodou Brazílie je zemědělství, které umožňuje až tři sklizně ročně. Rozdíl teplot mezi létem a zimou je v této největší zemi Jižní Ameriky o hodně menší, než rozdíl mezi dnem a nocí. Pro zemědělské účely je určena rozloha 108 milionů hektarů. Jde o zhruba stejnou plochu, která je určena pro zemědělství ve Spojených státech. Řada amerických farmářů se již do Brazílie přesouvá. Hlavní exportní zemědělskou plodinou jsou sójové boby. Čtěte více: Jaké vlivy působí na cenu komodit?

Silné a slabé stránky jihoamerického obra

Mezi silné stránky Brazílie patří zejména množství přírodního bohatství. Země má navíc silný potenciál v domácí spotřebě. Naopak mezi slabiny patří nízké investice do energie, vlaků, silnic, přístavů a letišť. Rizikem je rovněž to, jakým směrem se vydají brazilští politici. Jestliže budou následovat příklad Chile, bude země bohatnout. Pokud se politické elity přikloní k modelu socialistického státu jako je Venezuela, čekají Brazílii problémy.

Brazílie jako exportní země pro Německo

Během prvního pololetí letošního roku vzrostl německý export do Brazílie o více než 60 procent. Ekonomové předpovídají, že letošní hrubý hospodářský produkt (HDP) bude v této největší jihoamerické zemi okolo sedmi procent a půjde o jeden z největších za uplynulé čtvrtstoletí.

Investiční příležitosti

Investiční příležitosti jsou podle ekonomů a analytiků zejména brazilské akcie, dluhopisy, nemovitosti a měna. Zejména brazilské akcie patří v posledních deseti letech mezi nejvýkonnější na světě. Jestliže při eurových investicích do cenných papírů v USA, Japonsku nebo v Evropě mohl investor od roku 2000 prodělat až 40 procent, v Brazílii mohl až ztrojnásobit svůj vklad. Brazilské akcie mají vysokou volatilitu. Avšak mají dlouhodobý potenciál a jsou vhodné proto vhodné pro pravidelné investice. Čtěte více: Věčné dilema: Akcie nebo fondy?

Otevřené podílové fondy, které nakupují akcie brazilských společností, mají ve svých nabídkách společnosti jako je HSBC, Fortis, Credit Suisse, UBS nebo BNP Paribas. Investice do pasivních indexových fondů lze využít nabídky společností ETF iShares, Lyxor nebo Market Vectors. Certifikáty pak nabízí ABN Amro, Deutsche Bank nebo Goldman Sachs. Akcie brazilských firem se obchodují na newyorské burze a na Nasdaqu.

Hlavní brazilský akciový index se jmenuje Bovespa. Podle fundamentálního ukazatele P/E se index pohybuje na úrovni dvanáct.

Přihlaste se k odběru novinek