Co dělat při poklesu hodnoty investice?

Investování někdy může připomínat drsnou houpačku. Co dělat, když se vašim investicím nedaří a vy začínáte propadat beznaději, že přicházíte o své peníze? Nedělejte raději nic. Krušné časy jednou skončí a trend se obrátí opět v růst.

Jenže než se nastartuje tolik vyhlížený zvrat v podobě hospodářského růstu, bude nás v příštím roce čekat přinejmenším jeden pokles. Kapitálové trhy reagují na výkon hospodářství dost citlivě. Dá se tak očekávat, že ani v příštím roce nebudou akcie lámat rekordy v růstu. Jejich hodnota se bude přinejlepším pohybovat ve stagnaci, v tom horším případě v poklesu. Čtěte také: Investicím se nedaří. Z fondů „zmizelo“ 16 miliard

První pomoc při poklesu hodnoty

Jestliže zjistíte, že vám poklesla hodnota vašeho investičního portfolia, je na snížení rozrušení nejlepší panák něčeho ostřejšího. Hlavně se vyhněte panice a zběsilým výprodejům držených aktiv. To je to nejhorší, co můžete udělat.

Existuje i možná náprava a to v těch případech, kdy po odprodání části portfolia opět nakoupíte jednou prodaná aktiva. Jestliže se ceny mezitím dostaly o něco výše, než když jste prodávali cenné papíry, utrpěli jste ztrátu.

Výše uvedený postup je pro většinu lidí nepochopitelný. Proč držet akcie a další cenné papíry jako jsou třeba podílové listy, když všichni okolo prodávají? Odpověď je jednoduchá. Pokles hodnoty jednoho dne vystřídá opět jejich růst. Výprodejům většinou podléhají laici a málo zkušení investoři. Zběsilým odprodejům se nevyhnou ani profesionální tradeři. To však v případech, že spekulují na pokles. Čtěte také: Jak investovat milion korun

Spekulace na pokles

Při spekulaci na pokles jde o to, že investor drží akcie v hodnotě třeba tisíc korun za kus. Spekulant sází na to, že akcie je předražená a že by mohla její cena klesnout. Proto ji okamžitě prodá. Jakmile cena akcie klesne třeba na 700 korun, spekulant cenný papír opět koupí. Rozdíl 300 korun v ceně akcie je pro něho ziskem. Spekulant si totiž akcii půjčil od jiného obchodníka, kterému ji tímto vrátí. Zápůjčka byla samozřejmě zpoplatněna poplatkem. Ten však nedosahuje výše zisku.

Jste-li však investor, který drží akcie třeba kvůli výplatě dividendy, neprodávejte své cenné papíry. Cena se ve většině případech dostane na původní úroveň, případně ji překoná. To však neplatí v okamžiku, kdy jste vstoupili na trh s jednorázovou investicí a navíc v momentu, kdy byly trhy na svých maximech. Tam se pak nelze divit, když se k původní hodnotě investice budete jen přibližovat. Čtěte také: Průvodce investora: Jak a kam investovat?

Přidejte si investia.cz na Facebook

Přihlaste se k odběru novinek

Nejčtenější články na investia.cz:

Když trhy míří dolů


Jak vydělat 1000 Kč denně


Čtvrtina lidí má úspory na půl roku


Odchod do starobního důchodu


Britské dělení společnosti má sedm tříd


Sedm případů, jak mít nízký anebo žádný starobní důchod


Dotaz čtenáře: Nemám odpracované roky na důchod


Kdo je v Česku bohatý?


Kam pravidelně investovat 1000, 5000 a 10 000 korun?


Jak stanovit výši nájemného