Doplňkové penzijní spoření: „Agresivnější“ spoření na stáří

Chcete využít státních podpor a zároveň se dostat k vyšším výnosům? Klíčem je doplňkové penzijní spoření.
 

Důchodová reforma zavedla do penzijního systému tři pilíře. Druhý a třetí pilíř v sobě obsahují nové produkty, mezi které patří i doplňkové penzijní spoření.

Doplňkové penzijní spoření vychází z dobré a dlouhé tradice penzijního připojištění. To má v současné době uzavřeno na pět milionů osob. Na jednu stranu by se dalo napsat, že trh je plně saturovaný (nasycený), ale to by byl omyl. Právě těchto pět milionů účastníků transformovaných fondů má šanci přemigrovat své penzijní připojištění do doplňkového penzijního spoření.

Proč mít doplňkové penzijní spoření

Doplňkové penzijní spoření má s penzijním připojištěním mnohé podobné. Třeba jako možnost získání státního příspěvku v závislosti na měsíční úložce. Na penzijní spoření může přispívat zaměstnavatel a je možné si snížit daňový základ.

Naopak oproti penzijnímu připojištění není u doplňkového penzijního spoření možné získat výsluhovou penzi a ani jednorázovou výplatu finančních prostředků při dosažení věku 60 let. Výplata renty je navázána na dosažení důchodového věku, který vás opravňuje čerpat starobní důchod.

V tabulce si můžete prohlédnout, kolik peněz získáte v závislosti na vašich pravidelných měsíčních úložkách. Nejnižší možná státní podpora je 90 korun, která je navázána na úložku 300 korun. Maximální možný státní příspěvek 230 korun získáte tehdy, když odložíte tisícikorunu.

Investiční strategie

Při sjednávání doplňkového penzijního spoření, ale i v jeho průběhu trvání si můžete vybrat jednu ze tří investičních strategií. Tu můžete měnit bezplatně jednou za rok, častěji za poplatek. Máte-li do penze deset a více let, nemusíte se příliš rozmýšlet a zvolte si dynamickou strategii, která investuje do akcií. Je-li váš důchod na dohled, je lepší si sjednat konzervativní strategii, případně ji na ni změnit.

Předdůchod není předčasný důchod

Ve třetím pilíři je možný tzv. „předdůchod“, který umožňuje získat finanční prostředky, aniž byste museli čekat na řádný věk nutný pro odchod do důchodu. Nepleťte si předdůchod s předčasným důchodem, který je plně v režii České správy sociálního zabezpečení. Předdůchod je v kompetenci penzijních společností.

Doplňkové penzijní spoření je vhodné pro každého, komu je 50 let a méně. Účastník nepřichází o státní podporu, ani o případný nárok příspěvku od zaměstnavatele ani o snížení daňového základu. Uvolněním podmínek pro zhodnocování peněz samotnými penzijními společnostmi se mohou výnosy dostat nad současnou úroveň, kterou generují penzijní fondy.

Nemáte-li sjednané doplňkové penzijní spoření, je vhodná doba pro jeho sjednání. Každý měsíc přicházíte o peníze od státu, na které máte nárok.

Přihlaste se k odběru novinek