reklama

Česká drahota: Zázrak shůry

redakce dne 01. 07. 2022 - 00:00

Na vysokou inflaci mající negativní vliv na bezprecedentní drahotu se dá nahlížet i pozitivně. Jak?

Rostoucí ceny pohonných hmot, potraviny, elektřiny, plynu. To jsou jen některé vlivy inflace, která letos dosáhne hladce na dvoucifernou hodnotu.

Proč máme radost z drahoty?

Úplnou radost z rostoucích cen v redakci finančního serveru investia.cz nemáme. Má vliv i na naše peněženky. Přesto v drahotě spatřujeme řadu příležitostí vedoucí ke změně spotřebitelských návyků.

Žádoucí a nežádoucí změny

Rozlišujeme mezi změnou žádoucí a nechtěnou. Nechtěná změna má negativní dopady na běžný život zejména nízkopříjmových skupin obyvatel. Namátkou jde o část seniorů, samoživitelů, nezaměstnaných a lidí tvořící prekariát. Pro tyto osoby má výrazně zdražení čehokoliv fatální důsledky. Od energetické chudoby (netopím, protože to neuplatím), přes změnu stravovacích návyků (nejím zeleninu, neb na ní nemám) až po ty méně viditelné (neinvestuji, neboť nemám z čeho) následky.

Žádoucí změny jsou ty ostatní, které si přiblížíme.

Snížení spotřeby alkoholu a tabáku

Začněme negativním vynucením spotřebitelského chování mající silný vliv na zdraví populace a tím pádem i na spokojenost. Zvýšením cen čehokoliv nutí lidi šetřit (tento fakt nepatří mezi objevné ani originální). A co udělají lidé jako první, když jim zbývá na spotřebu méně peněz? Omezí zbytečné výdaje a hned za nimi i zbytné.

Snížení spotřeby alkoholu a cigaret považujeme za příznivou zprávu. Stát vybere méně na spotřebních daních a DPH, což je z krátkodobého hlediska tvrdý fakt. Z dlouhodobého hlediska se sníží počet nežádoucích onemocnění ve společnosti – lidé jsou prostě zdravější, vitálnější, ekonomicky aktivnější, platící daně a odvody na sociální a zdravotní pojištění.

Kéž by se nám podařilo snížit spotřebu piva a lihovin, každý půllitr piva na hlavu méně má pro zdraví obyvatel příznivé důsledky. Tvrzení nemáme spočítané, ale myslíme si, že jde o správně nastavenou hypotézu.

Podle údajů Českého statistického úřadu v roce 2020 klesla spotřeba piva o 6,1 litru a vína o 0,5 litru. Čistý líh na hlavu se snížil o 0,3 litru. Klesla též spotřeba cigaret o 64 kusů.

Sto kilogramů potravin ročně vyhodíme

Na hlavu se v Česku vyhodí zhruba sto kilogramů potravin. V Evropské unii je průměr mezi 96 až 115 kilogramů. Polovina plýtvání přitom připadá na průměrného Čecha, který ročně vyhodí zhruba 50 kilogramů jídla ročně. Zhruba 30 kilogramů potravin se vyhodí při výrobě a zpracování, deset kilogramů připadá na stravování a pět kilogramů jde na vrub maloobchodu a velkoobchodu.

Běžná česká domácnost ročně vyhodí jídlo za 8 tisíc korun ročně. Alespoň to uvádí Sociologický ústav Akademie věd.

Výrazný vliv na vyhazování jídla mají pojmy spotřebujte do a minimální trvanlivost do. Potraviny označené spotřebujte do se musí spotřebovat do data uvedeného na obalu. Jsou tak označovány především mléčné výrobky, chlazené maso, ryby apod.

Naopak minimální trvanlivost do představují potraviny, které mají daleko delší životnost. V supermarketech se takto označené potraviny prodávají na jasně označených místech. Většinou nás maloobchodní řetězce vyzývají, abychom jim pomohli zabránit plýtvání. Kromě podpory tohoto bohulibého účelu jsou ceny sníženy mnohdy na polovinu a méně. A také je to pro markety levnější, než nést plné náklady na likvidaci prošlých potravin.

Existují speciální obchody, které se na výrobky s minimální trvanlivostí zaměřují. Položkově jde o sušenky, těstoviny, zavařeniny, čaje, konzervy a další potraviny.

I tady jsou ukryté rezervy, které mohou při lepším nakupování snížit rozdíl drahých potravin.

O dva stupně Celsia méně

Snížení teploty vytápění bytu o jeden stupeň Celsia má vliv na snížení spotřeby energií o šest procent. Je-li vaše oblíbené oblečení tričko a kraťasy, v zimě je nahraďte kalhotami a mikinou nebo svetrem. Topit na 24 °C nebo vyšší teploty je jednak zbytečné ze zdravotního hlediska, tak i z toho finančního. Běžná teplota v bytě je okolo 20 až 22 stupňů Celsia, v koupelně je to zhruba 24 stupňů. Stáhnout topení je dobré i před ochodem do práce anebo když jedete na víkend pryč. Přesto ho nevypínejte – lepší nechat temperovat byt na 16 stupňů než ho opětovně vytápět z deseti stupňů, kam se po mrazivém víkendu snížila teplota.

Letošní zima bude mít vliv na snížení teplot vytápění domácností kvůli rostoucím nákladům za vytápění. Máte-li štěstí, že si kromě stažení teploty vezmete kalhoty a triko s dlouhým rukávem, je to pro vaše zdraví i peněženku příznivá situace. Jinou situaci zažívají lidé, kteří musí stáhnout topení více anebo ho zcela vypnout.

Začátek investování

Obrana proti znehodnocení peněz je jejich investováním. Nemyslíme tím spekulace na všechny druhy (zlato, kryptoměny, starožitnosti, investiční vína, nemovitosti), ale investování do akcií napřímo anebo přes penzijní nebo investiční společnosti. Hezké shrnutí je v článku Základy investování.

Radost z fialové vlády

Poslední bod nám dělá radost asi největší. Konečně v zemi funguje vláda, která se drží svých ideologických mantinelů, které ji v podstatě směřují k tomu, aby nikomu nepomáhala. Byť se vláda trochu snaží zmírnit pnutí ve společnosti, nikterak to nepřehání. A za to patří Petrovi velký dík. Možná by si mohl Petr trochu pohlídat Mariána, aby nedělal lapsy s pomocí pro všechny bez rozdílu příjmů, ale jinak to jde. Marián se může inspirovat u Ondřeje a jeho pirátské party, která by stát řídila přes data.

Z drahoty radost nemáme, ale spatřujeme v ní příležitost k dlouhodobé změně chování. Lepší nákupy potravin, nižší spotřebu alkoholických a tabákových výrobků, přes snížení teploty až po smysluplnější zhodnocování volných peněz.