Družstevní záložny spravují na vkladech 23 miliard korun

Sektor družstevních záložen je podle Asociace družstevních záložen stabilní a odolný. Negativní zprávou je nedávné odebrání licence Unibonu, spořitelnímu a úvěrovému družstvu, Českou národní bankou.
 

Podle předběžných hospodářských výsledků tuzemských kampeliček spravují na vkladech svých klientů zhruba 23 miliard korun. Údaje v tomto příspěvku se vztahují na rok 2011. Oproti roku 2010 tak družstevní záložny získaly o 30 procent více peněz na vkladech. Počet členů (klientů)* vzrostl o 21 procenta a přesáhl 39 tisíc osob. Zisk záložen přesáhl sumu 160 milionů korun.

I když v letošním roce byla ukončena činnost spořitelnímu a úvěrovém družstvu Unibon, v Česku jich působí ještě třináct. Čtěte také: Krach banky či záložny nebude lidi tolik bolet

Podle dřívějších informací, které se objevily v médiích, nejméně dvě družstevní záložny, jmenovitě WPB Capital a Moravský Peněžní Ústav, plánují změnu právní formy ze záložny na banku. První vlaštovkou v tomto směru byl přerod Fio, družstevní záložny na Fio banku v září 2010.

Sektor jako celek poroste i letos. Klienti družstevních záložen patří mezi finančně nadprůměrně gramotné a uvědomují si, že záložny podléhají stejně přísné regulaci jako banky. Vzhledem k celkové stabilitě sektoru je riziko nízké a průměrné výnosy z vkladů v záložnách stále překračují průměrné výnosy vkladů v bankách, řekl Jan Kotíšek, tajemník Asociace družstevních záložen. Čtěte také: Družstevní záložna nebo banka? Tři základní rozdíly

Poznámka: *) Abyste se mohli stát klientem některé z družstevních záložen, musíte se nejdříve stát jejich členem. Tuto podmínku mají tuzemské kampeličky ošetřenou a většinou znamená podpis jedné smlouvy navíc a vložení členského příspěvku. Ten se pohybuje od jedné koruny do jedné tisícikoruny.

Přidejte si investia.cz na Facebook

Přihlaste se k odběru novinek

Nejčtenější články na investia.cz:

Když trhy míří dolů


Jak vydělat 1000 Kč denně


Čtvrtina lidí má úspory na půl roku


Odchod do starobního důchodu


Britské dělení společnosti má sedm tříd


Sedm případů, jak mít nízký anebo žádný starobní důchod


Dotaz čtenáře: Nemám odpracované roky na důchod


Kdo je v Česku bohatý?


Kam pravidelně investovat 1000, 5000 a 10 000 korun?


Jak stanovit výši nájemného