Finančně-poradenský trh: Pojistkám šlapou na paty investice

Finanční zprostředkovatelé se ve druhém čtvrtletí letošního roku činili. Během tohoto období uzavřeli celkem 217 418 smluv k pojistným, investičním, depozitním a úvěrovým produktům. Vyplývá to z informací dvou největších profesních asociací, které u nás zastupují finančně-poradenský trh.

Informace o počtu nově sjednaných smluv a objemu finančních prostředků, které se k nim váží mají vliv na hodnocení celého finančně-poradenského trhu. Ten u nás nejvýznamněji zastupují dvě profesní organizace a to Asociace finančních zprostředkovatelů a finančních poradců ČR (AFIZ) a Unie společností finančního zprostředkování a poradenství (USF ČR).

Pojistkou živ je poradce

Pomyslným vítězem se stává sjednávání pojistek a pojištění. Prim hraje životní pojištění, které je běžně placené. Toho uzavřeli finanční poradci ve druhém čtvrtletí 2010 celkem 82 262 smluv, přičemž zprostředkovaný obrat činil 998,775 milionu korun. Detailnější informace o tomto segmentu nejsou zatím k dispozici. Dá se ale spekulovat, že mezi nejčastěji sjednávanými druhy životního pojištění bude dominovat investiční, které má zároveň nejvyšší provize. Čtěte více: Hitparáda provizí: Jasně vede investiční životní pojištění následované hypotékami

Pojištění je navíc pro řadu běžných spotřebitelů velkou neznámou. To spolu s nízkou finanční gramotností znamená, že poradci uzavírají pojistky doslova jako na běžícím páse.

Zprostředkovaný obrat a počet smluv v pojištění

Zprostředkovaný obrat (v mil. Kč) Počet smluv
Životní pojištění – běžně placené 998,775 82 262
Životní pojištění – jednorázově placené 196,434 1 773
Neživotní pojištění 218,999 50 663
Celkem pojištění 1 414,208 134 698

Zdroj: AFIZ a USF ČR; Zpracování: investia.cz

Investice přitahují zájem poradců i klientů

Sjednávání investic do otevřených podílových fondů začíná být na finančně-poradenském trhu podobně lukrativní, jako prodej pojistek. Nehledě na to, že trh zejména u životního pojištění má svůj strop, za kterým už zkrátka neporoste.

Zato fondové investice mají tu výhodu, že se s nimi dají dělat podobné „čachry“ jako s investičními životními pojistkami. Stačí aby byl poradce šikovný a klient může pod jeho vedením hezky vydělávat aniž by tušil, že získává jen desátek z tučné poplatkové hostiny. Nechme však spekulací a úvah na tím, co by kdyby a podívejme se, jak se finančním zprostředkovatelům dařilo prodávat investice do podílových fondů. Čtěte více: Jak (ne)vybírat podílové fondy

Celkem bylo za uplynulé čtvrtletí uzavřeno 39 709 smluv v celkově vyjádřeném objemu 1 161 551 000 korun. Údaje nehovoří o jednotlivých druzích podílových fondů. Nelze tak zjistit, jestli poradci sjednávali svým klientům rizikovější investice, anebo se drželi při zemi a investovali do konzervativních podílových fondů jako jsou zajištěné fondy nebo fondy peněžního trhu.

Spoření není příliš atraktivní

Spoření a spořicí produkty nejsou u finančních poradců zřejmě příliš v oblibě. Soudě podle objemu za letošní druhé čtvrtletí. Spoření je rozděleno na spořicí účty, stavební spoření a penzijní připojištění. V rámci stavebního spoření bylo sjednáno 9 556 smluv na celkovou cílovou částku 2 417 792 000 korun, což odpovídá zhruba 253 tisíc korun na jednoho účastníka. U penzijního připojištění a spořicích účtů již není možné dalšího dělení na jednotlivé produkty. Celkem bylo v rámci penzijního připojištění a spořicích účtů sjednáno 22 481 nových smluv v objemu 175,311 milionu korun. Průměrná suma na smlouvu odpovídá částce 7 798 korun. Čtěte více: Tři spořicí účty s nejvyšší úrokovou sazbou na trhu

Úvěry na bydlení za osm miliard

O něco více se dařilo poradcům a hypotečním makléřům sjednávat hypoteční úvěry a úvěry ze stavebního spoření. Celkově bylo sjednáno 6 414 smluv v objemu 8 198 467 000 korun.

V hodnotící zprávě za druhé čtvrtletí 2010, kterou společně vydal AFIZ a USF ČR byly úvěrové a depozitní produkty uvedeny v jedné kapitole. My jsme je rozdělili pro lepší přehlednost rozdělili na úvěrové a spořicí produkty.

Přidejte si investia.cz na Facebook

Přihlaste se k odběru novinek

Nejčtenější články na investia.cz:

Když trhy míří dolů


Jak vydělat 1000 Kč denně


Čtvrtina lidí má úspory na půl roku


Odchod do starobního důchodu


Britské dělení společnosti má sedm tříd


Sedm případů, jak mít nízký anebo žádný starobní důchod


Dotaz čtenáře: Nemám odpracované roky na důchod


Kdo je v Česku bohatý?


Kam pravidelně investovat 1000, 5000 a 10 000 korun?


Jak stanovit výši nájemného