Základy finanční gramotnosti
Není nad základy finanční gramotnosti. Netýká se však jen a pouze peněz, které máme na účtu, ale i použití jejích základů v běžném životě.
Často vyslovovaným a skloňovaným pojmem v posledních několika letech je finanční gramotnost. Peníze patří mezi hlavní součásti života lidí. Jejich znalost a zejména pak nakládání s nimi nemusí být pro každého zrovna snadné.
Finanční gramotnost se skládá z několika částí, které se zaměřují na to, jak a kde získávat peníze, jak uchovat jejich hodnotu a jakým způsobem je utratit. Mezi další náležitostí patří rovněž to, co jsou to vlastně peníze a jaká je jejich skutečná hodnota.
Finančně gramotný člověk by si měl umět sestavit osobní rozpočet a ten dodržovat. Rovněž by měl vědět z čeho se skládá peněžní tok a jak ovlivňovat výdaje a příjmy.
Není nad základy finanční gramotnosti. Netýká se však jen a pouze peněz, které máme na účtu, ale i použití jejích základů v běžném životě.
Humanitární organizace Člověk v tísni aktualizovala Index odpovědného úvěrování. Snadno v něm zjistíte, kde si půjčíte peníze levně a kde naopak přeplatíte klidně trojnásobek půjčené sumy.
Druhý příjem vám dodá životní jistotu. Společně s finanční rezervou tvoří vítanou diverzifikaci vaší nezávislosti.
Zlaté pravidlo finanční gramotnosti a úspěšného vedení osobních a rodinných financí je pravidlo známé jako 10-20-30-40.
Přerůstají vám výdaje přes hlavu? Inflace v posledních dvou letech ukusuje z osobních a rodinných rozpočtů větší díl než činí nárůst příjmů. Pohled na tenčící se peněženku vyvolává úzkosti a stres.
Výhody domácího účetnictví spočívají ve znalosti příjmů a výdajů. Efektivní hospodaření s penězi vede nejen ke zvyšování úspor, nýbrž i vyšší kvalitě života.
Česká spořitelna pro své klienty připravila projekt Finanční zdraví, ve kterém pomocí šesti zdravých kroků zlepší jejich finanční kondici.
Půjčit si pár tisíc korun do výplaty je v Česku stále hojně rozšířené. Pro část populace jsou mikropůjčky jedinou možností, jak se dostat k minihotovosti.
Pro pochopení základních pojmů v oblasti financí a investování stačí disponovat znalostmi na úrovni základní školy.
Číst, psát, počítat. Tak se odlišuje gramotný člověk od negramotného po staletí. Pro současný život a život budoucí je zapotřebí být gramotným mnohem více.
Mít stranou odloženo část peněz jako finanční rezervu je nezbytností. Jak vysoká by měla finanční rezerva být? Na jasnou otázku neexistuje jednoznačná odpověď.
V Česku se v poslední době začalo hojně skloňovat slovo kvazifond. Co přesně znamená a jak ho poznat?
Připravili jsme čtyři matematické úlohy, jejichž správné řešení je střípkem z finanční gramotnosti.
Pokoušíte se odpovědně investovat, ale nedaří se vám zaměřit pozornost požadovaným směrem? Vyzkoušejte tři zlatá pravidla.
Víte, jak rychle a efektivně přijít o peníze? Projděte si výčet investičních aktiv, u kterých existuje vysoká pravděpodobnost, že vás připraví o peníze.
Než napíšete závěť, je vhodné si pečlivě promyslet, komu a co odkážete. Samotné sepsání poslední vůle je poté mnohem snazší.
Jak být finančně odolný nejen v době hospodářské recese. Přinášíme novodobé desatero finančně odpovědného člověka.
Důchodová neznalost vás zaskočí, až když bude pozdě. Seznamte se se základními pravidly penzijní gramotnosti co nejdříve.
Přinášíme nejčastější finanční chyby absolventů a mladých lidí, které dělají po ukončení studia a při nástupu do prvního zaměstnání.
S kým je vhodné mluvit o vašich příjmech, spoření, úvěrech? A jakým způsobem nezávazně zjišťovat finanční situaci vašich přátel a známých?