Fňukající pronajímatelé bytů

V médiích se lze často dočíst o nepoctivém chování nájemníků. Avšak o záludných pronajímatelích bytů takřka nepadne zmínka.

 

Přesto se i pronajímatelé mohou chovat dost nepříjemně. Nájemníci jsou neplatiči a svoloč, která zdemoluje byt a s dluhem odtáhne pryč. Takového závěry lze vyvodit z článků, ve kterých mají hlavní slovo majitelé bytů stěžující si nad špatnými nájemníky. Příspěvků v opačném gardu však v tuzemské mediální krajině najdete jako šafránu. Na základě zkušeností našich čtenářů jsme se rozhodli zveřejnit příběh, ve kterém byl nájemník ten, který tahal za kratší konec provazu.

Čtěte také: Single ženy jsou ohroženým druhem

Veškerá jména osob jsou smyšlená. Redakce finančního serveru investia.cz zná aktéry.

Pračka v hlavní roli

O svůj příběh s podlými majiteli bytu, manželů Bytných, se s námi podělila Taťána z Prahy. Ta se začátkem roku pracovně stěhovala do hlavního města a hledala vhodný (a levný) podnájem. Byla ochotna přistoupit na podmínky diktované manželi. Třeba na tu, že bude odjíždět na víkend. Trochu jí překvapilo, že v bytě není pračka. Přeci jen vozit si každý týden prádlo na vyprání k mamince se jí moc nezamlouvalo. Projevila přání o koupi pračky. Manželé Bytní ji vyšli ochotně vstříc. Nutno podotknout, že byt byl v podkroví rodinného domku. V přízemí bydleli manželé, v patře pak nájemník.

Čtěte také: Klienti realitních makléřů: Zvrhlík pronajímá byt

První nepříjemné překvapení zažila Taťána hned po týdnu bydlení. Paní Bytná jí dala na botník vzkaz, aby si v bytě uklidila. Nebude prý tolerovat, když válí své svršky po zemi. Druhý vzkaz následoval o pár dnů později, kdy si opět paní Bytná povšimla neumytého nádobí od večeře a vytmavila Taťáně, že takto by si spolu nerozuměly. Podobné tlaky, co všechno dělala Taťána špatně, pokračovaly.

Proč bychom vám měli platit celou kauci?

Po necelém měsíci Taťána oznámila ukončení pronájmu a zároveň dodržela výpovědní lhůtu v délce jednoho měsíce. To si manželé nenechali líbit. Taťánu nařkli z jednoznačného porušení dlouhodobé smlouvy a kvůli tomu jí sníží kauci. Jaké však bylo překvapení Taťány, když vracela klíče od bytu. Bytní jí snížili kauci o další peníze. Stroze vše okomentovali, že když ona porušila smlouvu, tak mohou i oni.

Čtěte také: Klienti realitních makléřů: Donchuán a pragmatička

Pravda v tomto případě stojí kdesi uprostřed. Nájemní smlouva bez možnosti předčasného ukončení je špatná a ani její podepsání a následné zrušení není nic výjimečného. Manželé Bytní se automaticky začali stavět do role oběti, se kterými Taťána vyběhla.

Přidejte si investia.cz na Facebook

Přihlaste se k odběru novinek

Nejčtenější články na investia.cz:

Když trhy míří dolů


Jak vydělat 1000 Kč denně


Čtvrtina lidí má úspory na půl roku


Odchod do starobního důchodu


Britské dělení společnosti má sedm tříd


Sedm případů, jak mít nízký anebo žádný starobní důchod


Dotaz čtenáře: Nemám odpracované roky na důchod


Kdo je v Česku bohatý?


Kam pravidelně investovat 1000, 5000 a 10 000 korun?


Jak stanovit výši nájemného