Co je to ich-self podnikání?

Kroutíte nevěřícně hlavou, že jste o ich-self přístupu k podnikání dosud neslyšeli? Nejste sami.

Pojem ich-self podnikání jsme vymysleli v rámci investia think tanku, když jsme přemýšleli o našich vlastních podnikatelských projektech. Kritériem bylo, do jakých aktivit se pustit, aby nás finančně a časově nevyčerpali. Jako podmínku jsme si kladli, že podnikat chceme při zaměstnání, žádné opouštění jistoty v podobě přiměřeného profesního rozvoje a stálé mzdy.

Čtěte také: Podnikání nanečisto: Selské počty, investice a zisky

Začátek podnikání trpí celou neduhů. Musíte se vyrovnat s vysokou mírou nejistoty a nedostatkem financí.

Ich-self byznys

Proč zrovna ich-self? Slovní spojení jsme si vypůjčili z literatury, ve které je jeden z druhů vyprávění nazván jako ich-forma, tj. z hlediska autora, spisovatele. Jde o první osobu jednotného čísla, ve které se hlavní postava na svět dívá vlastníma očima. Všechno co zažívá postava na vlastní kůži se děje v reálném čase, případně v jejich vzpomínkách. Hojně se romány a novely píší ve třetí osobě vševědoucího vypravěče, která je autorsky jednodušší.

Čtěte také: Pět základních vlastností úspěšných lidí

Podobné je to i s byznysem. Nemáte-li za sebou neomezené zdroje, budete zvažovat, do čeho se pustíte. Budete omezeni časem, místem, zkušenostmi i kapitálem. Ničím nebudete na začátku překypovat. Podnikání ochotně věnujete jen určitou pozornost a podpoříte investicí, která s nejvyšší pravděpodobností půjde z vaší kapsy.

Nejtvrdším a nejkrutějším mezníkem každého podnikání je neviditelná ruka trhu, která nemilosrdně oddělí od plev nejedno nadějné podnikatelské zrno.

Uvažování o podnikání se nese v duchu omezeného kapitálu i času. Abyste nešlápli hned na začátku vedle, zaměříte se na oblasti, kde jste profesně nebo lidsky zdatní. Obloukem se vyhnete všemu, co zavání vysoké pravděpodobnosti neúspěchu.

Omezení budete i zdroji. Namísto budování výrobní firmy sáhnete zřejmě po příležitosti v terciálním sektoru. Data jsou novou surovinou, kterou s laptopem a připojením k internetu snadno přetvoříte v kýžený produkt.

Čtěte také: Rozdílné přístupy v podnikání: Služby vs výroba

Raketový i pomalý rozjezd

Při ich-self formě podnikání není na překážku závratný raketový start ani dlouhodobější rozjezd připomínající přešlapování na místě. Děláte jen to, na co se cítíte. Nejste tlačeni do kardinálních rozhodnutí. Tempo podnikání máte pevně v rukou. Nejčastěji budete podnikat při zaměstnání a v nejlepším okamžiku přejdete na plný úvazek do vašeho byznysu. Anebo své malé podnikání v tichosti ukončíte a dál budete řadovým zaměstnancem. A po nějaké době začnete nanovo.

Čtěte také: Ošemetná práce na volné noze

Hlavní výhodou ich-self přístupu k podnikání je, že na vás neklade vysoké požadavky. Nevzdáte se výhod stabilního zaměstnání a zároveň nečelíte nepřízni osudu jako člověk na volné noze. V případě úspěchu snadno rozšíříte svůj byznys. Anebo se v opačné situaci stáhnete pod bezpečná křídla vašeho zaměstnavatele.

Přihlaste se k odběru novinek