reklama

Mikropůjčka a minihotovost. Nové pojmenování pro půjčky do výplaty

redakce dne 22. 07. 2022 - 00:00

Půjčit si pár tisíc korun do výplaty je v Česku stále hojně rozšířené. Pro část populace jsou mikropůjčky jedinou možností, jak se dostat k minihotovosti.

Malé půjčky před výplatou mají nového nástupce. Mikropůjčky a minihotovost. Mikropůjčka je nové označení půjček do pěti tisíc korun s krátkou splatností od jednoho do několika měsíců.

Mikropůjčky vs minihotovost

Minihotovost se od mikropůjček významově neliší. Maximálně jsou odlišné nabídky poskytovatelů těchto úvěrů. Podhoubí mají poskytovatelé mikropůjček více než stabilní, třetina dospělé populace nemá vytvořenou finanční rezervu pro nenadálé případy ve výši 12 tisíc korun. Částka se postupně zvyšuje, v roce 20xx se uváděla hranice deseti tisíc korun.

S nízkou finanční rezervou jdou ruku v ruce nízké příjmy a nízká úroveň finanční gramotnosti.

Důvody pro malé úvěry

Argumenty poskytovatelů mikropůjček a minihotovosti jsou mezi sebou obdobné. Zájemcům o nízké půjčky v jednotkách tisíc korun se snaží vyjít vstříc při nenadálé peněžní potřebě. Často jsou to drobné výpomoci do výplaty. Ne každý vždy vyjde, ale jakmile je to častěji, je už lepší se zaměřit na revizi příjmů a výdajů. Průběžná inventura osobních a rodinných financí neuškodí.

Dluhová past

U lidí co mají hluboko do kapsy představují mikropůjčky cestu do dluhové spirály. Postupně se dostanou do svízelné situace při splácení starých půjček novými. Nevybřednou z kolotoče pravidelně chybějící minihotovosti. V počátcích budou dlužníkům peníze plynoucí z mikropůjček vytrhávat trn z paty. Časem se dostanou do nepříjemností, které pramení z narůstajících úroků a dalších poplatků vázaných na získávání mikropůjček.

Česko je zemí levné práce

Montovny místo mozkoven. Pirátské heslo z voleb do poslanecké sněmovny z podzimu roku 2021 nepřímo sledovala hodnotu lidské práce v montovnách, potažmo v české ekonomice. Dokud se mzdová úroveň nezvýší, budou lidé padat do pastí mikropůjček a minihotovostí. Avšak ne úplně na základě nízké finanční gramotnosti, nýbrž nízkých příjmů. Teprve po zvýšení nejnižších příjmů se dá škálovat i finanční gramotnost.

Přesuny na pracovním trhu ukázala pandemie covidu. Hojně bitou gastronomii potkal i přesun zaměstnanců do jiných odvětví. Nazpět se již nevrátil. Nečekanou profesní změnou si bývalí pracovníci a pracovnice v gastro průmyslu pomohli k vyšším a především stabilnějším příjmům.