Investování do nemovitostí

Nemovitosti jsou základním pilířem lidského bytí. Podobně je tomu i při investování. V realitách je vhodné držet část majetku.
 

Stará investiční poučka praví, že je dobré rozdělit finanční majetek na třetiny. Jednotlivé části zainvestovat do akcií, dluhopisů a nemovitostí. Získávat užitek z pronájmu reality je nejkonzervativnějším způsobem, jak uchovat hodnotu peněz a zároveň těžit výnosy. Čtěte také: Jak na druhý, třetí a další byt?

Návod na investování do nemovitostí se příliš neliší například od investování do akcií.

Pro investování do nemovitostí můžete využít celou řadu možností. My si popíšeme dva základní pohledy. Prvním z nich je sólo investování, druhé pak investování kolektivní.

Pořízení vlastní nemovitosti

Vlastnit byt za účelem jeho dalšího pronájmu, anebo alespoň garáž a generovat příjem, je snem nejednoho investora. Komplikací je počáteční získání kapitálu, ať už vlastního anebo získání úvěru do věřitele. Vlastnictvím investiční nemovitosti, ze které vám poplyne nájem, vám vznikají povinnosti. Ne každému vyhovuje se o svou investici starat i jinak, než pravidelným pohledem do výpisu z investičního účtu. Vezměte proto na vědomí, že vás realita a její správa může dostatečně vytížit. Především tehdy, kdy se vám nedaří najít vhodného nájemce anebo máte smůlu na ty špatné a neplatící. Čtěte také: Garáž jako malá realitní investice s dobrým výnosem

Přes uvedené nedostatky vám může z pronájmu plynout dostatečně vysoký příjem z něhož můžete dále investovat anebo splácet úvěr, který jste si pro pořízení reality sjednali.

Nemovitostní fondy

Druhou možností je investovat menší částky do nemovitostních fondů fungující na bázi kolektivního investování do otevřených podílových fondů (OPF), které mohou mít různé zaměření. Třeba na ekologické bydlení, kancelářské komplexy anebo na standardní bytovou výstavbu. Kladem kolektivního investování je, že kromě vstupní investice nemusíte vynakládat žádné velké částky jako je tomu u pořízení vlastní reality. Čtěte také: Jak a proč (ne)investovat do nemovitostí

Rozšiřující možností pro investice do realit jsou fondy kvalifikovaných investorů. Vstup do těchto fondů se opět o něco snížil i pro menší investory. Již není nutné vstupovat s částkou 125 tisíc euro (zhruba 3,38 milionu korun), nýbrž jsou otevřené pro investice od jednoho milionu korun. Výhodou oproti standardním OPF je, že fondy kvalifikovaných investorů nemají tak přísná pravidla pro investice jako je tomu i investičních společností nabízející kolektivní investování.

Nemovitostí je i půda

Nemovitostí však nejsou jen byty, průmyslové objekty anebo třeba obytné domy, nýbrž i půda. Na trhu existuje i solidní zastoupení fondů, které investují do zemědělské půdy. Máte-li k půdě vztah, lze nakupovat i napřímo. Čtěte také: Zemědělská půda přitahuje investory

Pro sólo investice je vhodné investovat do kvalitní půdy, která má patřičnou bonitu. Jste-li již vlastníkem polností, pokuste se přikupovat okolní parcely. Nic nezkazíte, budete-li nakupovat půdu ve stejném katastru, jako ve kterém máte trvalé bydliště. Držení půdy je o zachování vaší rodinné vazby na kraj, ze kterého pocházíte. Budoucnost půdních investic patří i těm, kteří dokáží scelit menší pozemky do jednoho většího půdního celku. Lépe se pak takovýto půdní blok pronajímá i prodává. Čtěte také:

Investic do nemovitostí je mnoho a záleží pouze na vaší představivosti, investiční strategii a penězích. Rozhodně se vyhněte účelovým až spekulativním investicím. Nemá smysl vynakládat energii a finance do něčeho, čemu nevěříte, nerozumíte anebo je vám proti srsti. To ostatně není účelem dlouhodobého solidního zhodnocování majetku.

Přihlaste se k odběru novinek