Jak hledat a najít investora do podnikání?

Investor nemusí disponovat pouze finančními zdroji, mnohdy je zajímavější sociální kapitál, který během života dokázal nahromadit.
 

Hledání investora, který zafinancuje váš podnikatelský záměr anebo již běžící firmu, je podobné jako hledání vhodného životního partnera za účelem pořízení potomstva. Nezáleží pouze na číslech a životaschopném byznysplánu, důležité je i to, jak si obě strany spolu lidsky sednou. Čtěte také: Slovníček pojmů: Rentiér, podnikatel a investor

Vzpomeňme na populární podnitelský pořad Den D, ve kterém pětice investorů hledala vhodné projekty, které by zafinacovala. S jakým investorem byste si dokázali představit spolupráci a s jakým naopak nikoliv?

Na pozadí přitom stojí jedna věc, kterou podnikatel hledající investora potřebuje. Peníze i v tomto případě stojí až na prvním místě. Na druhé místo lze zahrnout prospěšnost investora a vyzískat z něho kromě peněz i jeho znalosti a kontakty. Převést peníze z účtu na účtu a těšit se na zhodnocení investice umí takřka kdokoliv.

Peníze a vedení

Co je více, milion korun, kterým zafinacujete svůj byznys a pocit svobody, že vám do podnikání nebude investor mluvit, anebo o polovinu nižší investice podmíněná reportováním vůči investorovi, který vám dokáže kvalifikovaně poradit? Čtěte také: Podnikání: Vlastní služby a produkty vs přeprodej?

Více než peníze jsou v podnikání zapotřebí i kontakty, znalosti a správné načasování. Všemu se dá naučit. Řada podnikatalů to zvládá intuitivně, část má ve svém okolí dobrého mentora. Tím může být i investor. Cílem investora je zhodnocení investovaných peněz, avšak nebývá to pouze jedinou motivací. Investor může chtít být blízko dění osoby, která si jde za svým podnikatelským cílem.

Proto je lepší vzít do party investora s penězi, byť vám jich nemusí dát tolik, kolik byste nutně potřebovali. Benefitem pro vás je vedení a proces učení. Zároveň se na základě cizích zkušeností můžete vystříhat jednání, které by vás zpomalilo, případně úplně zastavilo. Čtěte také: Jak na peníze bokem: Malé podnikání

Vytěžte sociální kapitál

Hledat investora jen za účelem zafinancování se tak ukazuje jako lichá a do určité míry i mylná představa. Jak jsme si již uvedli, investor by měl nabídnout více než jen šekovou knížku. Jestliže nenabízí přidanou hodnotu, raději se mu vyhněte a hledejte dál.

Lidí, kteří mají peníze a zkušenosti a jsou ochotni se o vše podělit je dostatek, byť k nim ne vždy vede přímá cesta.

Přihlaste se k odběru novinek