Jak na investiční byt

Dilema pořízení nemovitostí do osobního vlastnictví nabývá v současné době na významu více než před deseti lety. Koupě bytu není pro drtivou většinu kupujících banální operace.

Vyšší ceny a dlouhodobý závazek dělá z každého nákupu reality samostatný případ. Složit potřebný finanční obnos a případně zajistit externí financování je běh na delší trať. V posledních letech ceny nemovitostí vzrostly nad únosnou mez. Stačí náhodný pohled do inzerátů prodeje bytů na realitních serverech. Jen v Praze se ceny za čtvereční metr často dostávají nad hranici sto tisíc korun. Před nedávnou dobou, nejde ani o desetiletí, patřily tyto cenu za metr plochy, do kategorie luxusních bytů. Nyní jde o byty v běžné zástavbě.

Čtěte také: Jak na druhý, třetí a další byt?

Aktuálně ceny nemovitostí vzrostly nad únosnou mez a přestává se vyplácet pořizovat vlastní bydlení. Platí to alespoň o Praze.

Čtěte také: Jak vypadá ideální investiční byt?

Ceny nemovitostí budou i nadále růst. Nabízí se otázka, kdy a jaký byt koupit. Úmyslně nezmiňujeme stavbu vlastního rodinného domu, neboť ceny pozemků v okolí velkých měst nejdou pod tisíc korun za metr čtvereční. V Praze se běžná cena za metr půdy určené k bytové zástavbě pohybuje od zhruba osmi tisíc korun.

Chcete v investičním bytě bydlet?

Před koupí investičního bytu si ujasněte, zda byste v něm bydleli. Může se vám stát cokoliv s vaším současným bydlením. Je-li vaše odpověď negativní, zvažte nákup dané nemovitosti. V opačném případě můžete postoupit v uvažování dále.

Financování bytu

Jak bylo zmíněno v úvodu, financování bytu je pro drtivou většinu jeho kupujících klíčovou otázkou. Investiční byt je určený pro získávání příjmů z jeho pronájmu. Díky tomu byste měli mít zajištěný příliv dalších peněz. Rozhodně na něj nespoléhejte absolutně. Můžete mít smůlu na neplatící nájemníky. Měli byste být schopni po určitou dobu splácet hypotéku za investiční byt z vlastních finančních rezerv.

Čtěte také: Pronájem bytu nepodceňujte

Dobrá kombinace splácení hypotéky je získávat příjem z pronájmu a část peněz dávat z vlastního. Zrychlíte splácení hypotečního úvěru a tím si snížíte náklady na úroky. Hypotéční úvěr můžete umořovat průběžně mimořádnými splátkami.

Přihlaste se k odběru novinek