reklama

Jak poznat vzácnou známku

redakce dne 11. 10. 2024 - 00:00

Poznat vzácnou poštovní známku je malá alchymie. Ukážeme, jak se neunáhlit a co raději nepodceňovat.

Poznat pravděpodobně vzácnou poštovní známku lze podle řady nápověd. Poslední slovo mívá odborník, byť správně ocenit známky bývá složité i pro experty. Podle řady nápověd lze odvodit, jakou hodnotu by mohla daná poštovní známka mít.

Ukážeme si v českém kontextu, jak poznat případnou vzácnou známku. Pokud si myslíte, že čím starší je známka, tím cennější, vyvedeme vás z omylu. Neplatí tvrzení, že každá stará poštovní známky bývá cenná. Některé ano, ale jde o menší počet.

Prvním krokem, jak zjistit orientační hodnotu je použít katalog poštovních známek. U nás je na české známky vydává třeba Pofis, v Evropě je známá značka Michel.

Kvalita známky

Poštovní známka v nejlepší možné kvalitě neprošla běžným poštovním stykem. Je bez označení razítkem podací pošty. Její lep je rovněž neupotřebený. Známky neupotřebené v poštovním styku mají podle katalogů běžně vyšší hodnotu než známky upotřebené. Poškozené známky, natržené nebo přetržené případně popsané, kvalitní nejsou.

Přetisky

Přetisky mohou mít vliv na cenu poštovní známky. Je nutné rozlišovat, jaký je na známce přetisk. Spolehlivým indikátorem je třeba „Pošta Československá 1919“, kterou se označovaly poštovní známky těsně po založení Československa v roce 1918. Nové známky nebyly vydané, nejsnazší bylo přetisknout ty stávající.

Aršíky a kupóny

Vyšší cena je za poštovní známky vydané v aršících, tj. více kusech pohromadě. Často jde o pamětní vydání a připomínku na událost nebo osobnosti. Známky mívají i kupóny nesoucí rozšířenou informaci o motivu známky. Sami o sobě jsou tyto kupóny bezcenné, avšak spojené se známkou dosahují vyšší hodnoty.

Náklady

Hodnotu známky zvyšuje její nižší náklad. Staré československé známky s portréty Tomáše Garyka Masaryka měli náklady dosahující mnohdy i 80 milionů kusů. Z tohoto pohledu nelze u TGM očekávat příliš vysoké hodnoty. Zato u známek vydaných později, mnohdy během socialismu, lze v katalozích najít i poštovní emise s nižšími tisícikusovými náklady. A právě tyto emise jsou často cenné.

Připravili jsme stručné odpovědi na časté otázky začínajících i pokročilých filatelistů.

Aplikace na ocenění známek

V Česku si lze na Google Play stáhnout třeba aplikaci „Sbírka poštovních známek“. Lze využít i zahraniční. Danou poštovní známku stačí prostřednictvím dané aplikace naskenovat a systém z databáze přiřadí informace v podobě roku vydání, motivu zobrazené na známce, jejího autora a tehdejší nominální hodnoty.

Kde si nechat ocenit poštovní známky

Ocenění známek je nejlépe nechat na odbornících. Prvním krokem je prostudovat si katalogy poštovních známek. Poté by vaše další kroky měly vést do nejbližší filatelie, kde vám mohou doporučit vhodného odborníka, případně vám s oceněním známek pomohou tam.

Seznam vzácných známek

Seznam vzácných známek je nejčastěji aukčním seznamem. Opakovaně vydražená poštovní známka znamená, že ji sběratelé a investoři přikládají větší význam. Známky, které se dosud nedražili, ani se mezi filatelisty často neprodávají a tudíž se hůře stanovuje jejich cena.