reklama

Jsem HENRY: Spořím dětem na studia, platím hypotéku a daně

redakce dne 17. 05. 2024 - 00:00

Vyděláváte hodně, ale nejste bohatí? Tak to jste možná HENRY. Vydělané peníze vám protečnou účtem a příliš bohatství z nich nezískáte.

HENRY je zkratka z anglického High earner, not rich yet se dá přeložit jako vydělávám hodně, ale nejsem bohatý.

S pojmem HENRY poprvé přišel v roce 2003 americký novinář Shawn Tully, který píše do byznysového časopisu Fortune. V jeho pojetí jde o Američany, kteří vydělávají ročně 250 až 500 tisíc dolarů, avšak se jim nedaří nic moc ušetřit natož zbohatnout. Potažmo spoří, ale na studia pro své potomky. Semestr na vysoké škole z proslulé Břečťanové ligy mnohdy vyjde i na 50 tisíc dolarů. Mezi další velké výdaje patří hypotéka či bydlení a daně.

Kdo je americký HENRY?

Věkově se američtí HENRY nachází v generaci X narozené v 70. letech minulého století. V Česku se pod generací X označují lidé jako Husákovi děti nebo boomeři.

Mezi HENRY je ještě vsunuta menší kategorie lidí, takzvaní DINK (Dual income no kids, česky dva příjmy, žádné děti), které jsou na tom o něco lépe než HENRY, minimálně v tom, že mají více volných peněz ke spotřebě či investicím. Nezatěžují se spořením na školné dětí, které nemají.

Obvyklé profese ve Spojených státech, které patří do HENRY kategorie, jsou lékaři, právníci, korporátní manažeři, majitelé menších společností a konzultanti. Všichni tito lidé dosahují nadprůměrných příjmů, avšak do penze vstupují s minimálními úsporami. A už vůbec se nepovažují za bohaté.

Milenial HENRY jako méně movití příbuzní

Aby nebylo HENRY málo, přidal k nim před lety deník New York Post ještě milenial HENRY, což jsou lidé mající roční příjmy přesahující hranici 200 tisíc dolarů ročně a čisté jmění do milion dolarů. Milenial HENRY jsou nejčastěji čtyřicátníci. V drtivé většiny jde o bělohy, často ženaté a s rodinami. Průměrný dluh na byt nebo auto činí 320 tisíc dolarů.

Máme české HENRY?

Při přepočtu onoho amerického rozmezí ročního platu do českého prostředí byste museli vydělávat něco mezi 5,7 až 11,4 miliony korun. Což je v Česku takřka nemyslitelné. Jen pár desetin procenta zaměstnanců má podle Českého statistického úřadu měsíční mzdu vyšší 200 tisíc korun, což se při ročním součtu nerovná ani spodní hranici amerického HENRYho.