Jsem poradce s tříletou praxí u MLM firmy, kam dál?

Založení vlastní poradenské firmy nebylo nikdy snazší. Chcete-li budovat byznys v oblasti finančního poradenství, čile do toho.
 

Na trhu existuje několik velkých poradenských firem a poté nespočet těch středních a malých. Založení vlastní firmy nebylo nikdy jednodušší. Pojďme si probrat možnosti, jenž má finanční poradce, který má několikaletou zkušenost u velké multilevel marketingové finančně-poradenské společnosti a chtěl by se profesně posunout dál.

Přechod v rámci firmy

Patříte-li mezi šikovné poradce se zajímavými obraty a pestrou klientelou, můžete se posunout v rámci společnosti pro kterou pracujete. Můžete se stát manažerem anebo vlkem samotářem, který nemá ambici budovat vlastní tým spolupracovníků, avšak nechce přijít ani o servis a značku firmy, pro níž pracuje. Jenže ani interní změna někdy nepomůže a člověk chce zkrátka změnit společnost.

Pohyby na finančně-poradenském trhu patří mezi ostře sledované. Jakmile dojde k odchodu jedné větší skupiny na úrovni zemského ředitelství, vzniká v komunitě pozdvižení. Odejde-li jednotlivec, nebo skupinka poradců o pár hlavách, nic se neděje.

Přechod mezi společnostmi

Přirozený pohyb mezi společnostmi není nic neobvyklého. Ze společnosti přejde poradce A do společnosti B. Tato změna je vesměs vynucena několika situacemi. Stejně jako při změně zaměstnání v jiných oborech je jedním z hlavních důvodů finanční ocenění. V těsném závěsu je pak kolektiv, potažmo nadřízený a v konečném součtu i vnímání dané společnosti na trhu. Jak by se vám líbilo, kdyby vám každý třetí oslovený klient řekl, že se s vámi nesejde jen proto, že firma pro níž pracujete, má na trhu špatný mediální obraz? U velkých finančně-poradenských společností není příliš těžké si image pošpinit.

Vlastní byznys

Úplně poslední možností, je vybudování vlastní firmy. V ní můžete využít své letité zkušenosti, které jste nabyli u velké společnosti. Kromě zkušeností máte od velké společnosti i praktické dovednosti zaměřené na obchod, prodej a komunikaci. Kdybyste budovali poradenskou společnost bez předchozích zkušeností v oboru, jedno jestli jste byli finančním poradcem anebo jste pracovali v bance či v pojišťovně, budete mít vstup do tohoto odvětví značně ztížený.

Jenže podnikání ve vlastní firmě není jen o klientech a poradenství. Časem se budete zabývat celou řadu administrativních úkonů, které jste jako poradce v mamutí společnosti řešit nemuseli. Jedno jestli jde o pronájem kanceláří, propagace nebo řešení daní a ekonomiky či řízení firmy. Vlastní kapitolu představuje nábor nováčků a péče o ně. I v tomto případě platí, že není nutné budovat prodejní strukturu. Podobně jako u advokátů i v poradenství platí, že vám pro spokojený život stačí mít několik poradců a jednu asistentku. Některé poradenské kanceláře fungují na partnerském principu, kdy se dá dohromady několik finančních poradců, kteří vystupují jako partneři. Obdoba s právními kancelářemi zde není náhodná.

Jak se rozhodnout?

Rozhodnutí je čistě na vás. Vlastní byznys slibuje od MLM firem především větší provize. Zároveň můžete mít problém s budováním vlastní firmy. Proto je vhodné zjistit, jestli můžete využít franšízu. O marketing se kompletně postará profesionální oddělení firmy a vy se tak nerušeně věnujete své práci.

Jak jste na tom vy? Chce pracovat ve velké společnosti, anebo si vyzkoušet vybudovat vlastní firmu? Odpovědi necháme na vás.

Přihlaste se k odběru novinek