Jaká je náplň činnosti Komise pro spravedlivé důchody?

Nově zřízená Komise pro spravedlivé důchody chce řešit především dílčí záležitosti v penzích. K systémovým krokům se moc nemá.

Skutečná důchodová reforma je stále v nedohlednu. Tak by se dalo shrnout založení Komise pro spravedlivé důchody i její první letošní setkání, které proběhlo 22. února 2019.

V čele Komise pro spravedlivé důchody stojí předsedkyně Danuše Nerudová, která je profesorkou Mendelovy univerzity v Brně. Dosud se Nerudová zabývala daněmi. Důchodový systém je tak pro ni zřejmě velkou životní novinkou a zároveň výzvou. Komise je složená ze zástupců 43 subjektů, které ministerstvo práce a sociálních věcích oslovilo. Mezi ně patří zástupci politických stran a hnutí, které jsou zastoupeny v obou komorách Parlamentu ČR, profesních organizací a univerzit.

Komentář: Důchodové nespravedlivosti: Došlápneme si na bezdětné!

Podle vyjádření ministryně práce a sociálních věcí Jany Máláčové je vzniklá Komise zaměřena především na rozklíčování stěžejních témat, které trápí současný důchodový systém. Komise pro spravedlivé důchody nemá reformní étos. Pozicuje se do hledání řešení a nápravy dlouhotrvajících křivd.

Odstraňování důchodových nespravedlivostí

Klíčovou činností nově vzniklé Komise pro spravedlivé důchody je hledání příjmů pro zabezpečení důchodového systému, narovnání nižších důchodů žen, dále pak vdovských a vdoveckých důchodů. Komise chce řešit i dřívější odchod do důchodu pro fyzicky náročné profese.

Související téma: Filiahotel aneb Ženy pod tlakem tří směn

Hlavními body Komise pro spravedlivé důchody bude hledání příjmů do penzijního systému a poměr důchodu ke mzdě.

Hledáním dalších zdrojů financování důchodů souvisí s proměnami trhu práce a stárnutí populace a z toho vyplývající hrozba finanční nerovnováhy. Tato problematika bude diskutována v rámci nově založeného Odborného týmu pro spravedlivé důchody.

Nižší penze žen

Ženy mají v Česku dlouhodobě nižší důchody než muži. Průměrný unisex sólo starobní důchod činil k 31. prosinci 2018 částky 12 418 Kč. Muži pobíraly průměrný důchod ve výši 13 683 korun, ženy 11 281 korun. Za nižšími důchody stojí dva faktory – statisticky zachycené dožívání se vyššího věku a především nižší příjmy dosahované v průběhu života.

Čtěte také: Ženy a mateřství aneb Jak dlouho být s potomkem

Ženy z finančního hlediska poškozuje výchova potomků, se kterými tráví na mateřské a rodičovské dovolené několik let svého života. Díky tomu ženám utíkají příjmy, které jsou potřebné k výpočtu důchodu. Z hlediska odpracované doby, respektive doby pojištění, mají splněno.

Mezi další faktory, které jsou však na úrovni divokých spekulací, patří i nižší mzdy a platy žen oproti mužům.

Přidejte si investia.cz na Facebook

Přihlaste se k odběru novinek

Nejčtenější články na investia.cz:

Když trhy míří dolů


Jak vydělat 1000 Kč denně


Čtvrtina lidí má úspory na půl roku


Odchod do starobního důchodu


Britské dělení společnosti má sedm tříd


Sedm případů, jak mít nízký anebo žádný starobní důchod


Dotaz čtenáře: Nemám odpracované roky na důchod


Kdo je v Česku bohatý?


Kam pravidelně investovat 1000, 5000 a 10 000 korun?


Jak stanovit výši nájemného