Letní tipy na přivýdělek

Léto nabízí kromě dovolených a zaslouženého odpočinku i dostatek příležitostí pro získání peněz navíc formou náhodného přivýdělku.
 

Přivýdělek v našem podání znamená vydělání peněz takovou činností, která není náročná na startovní kapitál. Zároveň nevyžaduje žádné specifické dovednosti. Pro získání určitého přívýdělku si vyžádá nanejvýše takové vybavení, které máte běžně ve své domácnosti. Jedinou pevnou konstantou bude váš čas, respektive časové možnosti, které přivýdělku věnujete. Žádné další náležitosti nejsou pro letní brigádu nutné. Čtěte také: Jak na peníze bokem

Sběr léčivých rostlin, lesních plodin

Nejtradičnějším a nejběžnějším způsobem letního přivýdělku je sběr léčivých rostlin, jejich sušení a následný prodej do výkupu. Informujte se v nejbližší výkupně na podmínky sušení a ceně za byliny. U sběru rostlin je nutné vzít v úvahu jejich sesychavost. Ta je vyjádřena například ukazatelem 1:5, tj. pět kilogramů čerstvé hmoty uschne na koncovou hmotnost jednoho kilogramu.

Velký důraz klaďte na sušení bylin. Nejedna výkupna či lékárna odmítá přesušené rostliny vykoupit. Existuje plno návodů a doporučení, jak který druh správně usušit. Slabým místem je dále přeprava usušených léčivých rostlin a jejich balení. Při špatném usušení a následném zabalení může dojít ke ztrátě kvality a tím pádem i nezájem o výkup. Šlágrem léčivých bylin je hluchavka lékařská, která je ohodnocena výkupní cenou pohybující se lehce pod tisícikorunou za kilogram suché drogy. Její sběr však patří k těm nejnáročnějším. Čtěte také: Chci vydělat peníze a nevím jak

Podobnou kapitolou je sběr a následný prodej lesních plodin. Ty můžete prodávat například u silnice, do spřízněné místní cukrárny nebo svým sousedům, případně na farmářských trzích. Jde opět o jednu z méně náročných činností a zároveň dobře monetizovatelných. Z finančního hlediska jsou dlouhodobě atraktivní borůvky jejichž cena se pohybuje okolo stokoruny za litr.

Sušení sena

Sušení sena nebo otavy (druhá senoseč) je náročnější na čas, tak i na možnosti. Čas je v tomto případě podmíněn dobrým slunečným počasím, kdy je nutné alespoň tři nebo čtyři dny beze srážek. Možnosti jsou nasnadě. Musíte jednak disponovat plochou (louka, sad, zahrada), na které budete sušit seno a zároveň skladovací kapacitou (kůlna, stodola), kde usušenou trávu uskladníte.

Seno můžete sušit buďto na zakázku, například pro souseda mající vysokou spotřebu, avšak nemožnost si udělat dostatečné zásoby na zimu, případně na pozdější prodej. Seno není určeno jen pro hospodářská zvířata. Na své si přijdou i chovatelé domácích mazlíčků jako jsou králíci, morčata apod., kterým seno slouží nejen jako potrava, nýbrž i pro potřeby podestýlky zvířat. Čtěte také: Jak na peníze bokem II.: Malé podnikání

Prodej přebytků ze zahrady

Přebytečnou sklizeň výpěstků z vaší zahrady či sadu, můžete zpeněžit. Prodejní místa platí jako v případě lesních plodin.

Zavařování a prodej výrobků

Jinou formou přivýdělku je zavařování a prodej výrobků, které vznikly ze zahradních přebytků. Ne pokaždé je vhodná situace k okamžitému prodeji ovoce nebo zeleniny.

U zmiňovaných činností si dejte pozor na celkové příjmy z uvedených aktivit. Daň z příjmů se nevztahuje do částky 30 tisíc korun za rok. Podobně je tomu i v případech, kdy není potřeba mít žádné speciální povolení nebo živnostenský list. Čtěte také: Jak začít podnikat v pěti snadných krocích

Přihlaste se k odběru novinek