reklama

Mikropůjčka za vás finanční problémy nevyřeší

redakce dne 20. 03. 2019 - 00:00

Mikropůjčky jsou určené pro lidi ve finanční tísni, kterým chybí pár tisícikorun do výplaty. Jde však o drahý úvěr, který ne každý zvládne splácet.

Mikropůjčky již nejsou pod takovým drobnohledem, jako tomu bylo dříve. Na poskytovatele malých úvěrů dopadla změna zákona, o jehož prosazení se zasloužila Česká národní banka. Zákonný požadavek na základní kapitál ve výši 20 milionů korun drasticky snížil počet poskytovatelů malých úvěrů. Ze zhruba 50 tisíc subjektů jich zbylo okolo stovky.

Související téma: Pečlivé půjčování půjček

Za mikropůjčkou se skrývá tolik rozšířená malá rychlá půjčka ještě dnes. Její objem je do pěti tisíc korun a splacení kratší než tři měsíce.

Mikropůjčky před výplatou

Nejčastěji se mikropůjčky sjednávají před výplatou, kdy lidem chybí pár tisícikorun. Zda za tuto situaci může nízká mzda anebo špatná finanční gramotnost není úplně jisté. Jasné však je, že mikropůjčka není férový úvěr. Dlužník si ji sjednává pod časovým tlakem a mnohdy za účelem splacení jiného dluhu. V myšlení lidí stále přetrvává požadavek na sjednání mikropůjčky ihned bez poplatku a bez SOLUSu, což je registr dlužníků, do kterého poskytovatel půjčky nahlíží.

Čtěte také: Půjčka před výplatou jako krok ke dluhům

Mám problém: Nezvládám splácet mikropůjčky!

Často nám píší čtenáři ze všech koutů České republiky a ptají se na totéž. Nezvládají splácet mikropůjčky a hledají dobrou, ale i špatnou radu. Opravdu špatná rada je taková, když si na splácení jedné mikropůjčky vezmete jinou. Dobrou radou je sloučení mikropůjček do jedné anebo důslednější a odpovědnější přístup k vašim penězům.

Před pár lety útočilo na lidi v nouzi až 50 tisíc poskytovatelů malých, nebankovních půjček. Od té doby se mikropůjčky značně proměnily, přesto nejde o nejlepší úvěrové řešení.

Konsolidace mikropůjček

Konsolidace znamená též sloučení mikropůjček. Konsolidace úvěrů se používá běžně. Je relativně jedno, zda jde o spotřebitelské úvěry anebo třeba o kontokorenty nebo úvěry plynoucí z kreditních karet. Cílem je z jedné větší půjčky poplatit zbývající menší závazky.

Čtěte také: Konsolidace půjček: Elegantní řešení před cestou do dluhové spirály

Předpokladem pro úspěšnou konsolidaci je pročtení podmínek jednotlivých úvěrových smluv, zda umožňují předčasné splacení a za jakých podmínek. Poté je na řadě propočet, jestli se vůbec vyplatí vše předčasně splatit. Překážkou konsolidace bývají různé sankce a pokuty, které vyplývají ze smluv. Posledním krokem je sjednání nového úvěru, kterým se všechny mikropůjčky konsolidují.

Nepodaří-li se vám sjednat půjčku na konsolidaci všech mikropůjček, nevěšte hlavu. Pořízení půjčky na mikroúvěry vyzkoušejte znovu třeba za pár měsíců. Mezitím se může vaše finanční situace změnit a vy splníte podmínky pro sloučení všech anebo většiny malých půjček.