Multibanking aneb Banky učí klienty novému slovíčku

Banky pro své klienty připravily multibanking – správu více bankovních účtů na jednom místě. Češi jsou však k novince ostýchaví.

Multibankovnictví přináší možnost sjednotit si veškeré bankovní účty na jedno místo. Pomocí propojení API získá uživatel bankovních služeb přehled o všech svých bankovních kontech, které má sjednané u více bank. Do multibankovnictví se jednoduše dostanete přes vavše internetové bankovnictví. Multibankovnictví je možné díky směrnici PSD II.

Multibankanking je možné využívat, jak na standardním počítači nebo laptopu, tak i prostřednictvím mobilní aplikace na přenosné zařízení (chytré mobilní telefony a tablety).

Polovina Čechů multibanking odmítá

Podle průzkumu agentury Stem/Mark se každý druhý Čech staví negativně k využívání multibankovní mobilní aplikace.

Mezi nejčastější důvody proti multibankovnictví je jeho domnělá nepotřebnost, ale také strach z úniku a zneužití dat, případně obtěžování nevyžádanými marketingovým nabídkami.

Pouze třetina Čechů se nebrání využívání multibankovní aplikace. Necelá desetina dotazovaných nemá na využívání multibankingu názor a tápe, zda jej využívat či nikoliv.

Čtěte také: Banky promění miliarda uživatelů mobilního bankovnictví

Jeden účet vidí všechny

Své účty můžete prostřednictvím multibankingu kontrolovat z jednoho místa. Je to vhodné v případech, kdy máte více aktivních účtů a nechcete se do každého přihlašovat a zjišťovat například zůstatky. Dále můžete prostřednictvím multibankovní aplikace sledovat pohyby na účtech a zadávat platby. Propojení účtů je snadné a každá banka k němu má vypracovaný návod. Stále platí pravidlo, že mít zřízený alespoň jeden účet je základ odpovédného přístupu k vašim financím.

Banky, které multibankovnictví mají nebo plánují

Moneta Money Bank na začátku letošního roku nabídla pro třetí strany své API. Od května z její aplikace Smart Banka (mobilní bankovnictví) lze kontrolovat zůstatky účtů v Air Bank, České spořitelně, ČSOB, mBank, Banky Creditas a Fio banky.

Čtěte také: Čtyři zásady pro bezpečné používání internetového bankovnictví

Samostatnou aplikaci pro multibanking má kromě uvedené Moneta Money Bank, třeba i Banka Creditas anebo Komerční banka. Od prosince tuto možnost nabídne i ČSOB.

Směrnice PSD II

Směrnice PSD 2 je zkratkou z anglického Payment services Directive. Do češtiny je pojem přeložen jako Směrnice o platebních službách č. 2015/2366. Ta je do české legislativy přijata jako nový zákon o platebním styku 370/2017 Sb.

Směrnice je zaměřená na zpřístupnění jednoduchého a bezpečného přístupu k bankovním platebním službám pro třetí strany. Vše samozřejmě za souhlasu klienta. Třetí stranou může být vaše banka, ale také libovolný subjekt, nejčastěji jde o finančně technologické společnosti (zkráceně fintech). Pomocí různých aplikací lze kontrolovat z jednoho místa veškeré vaše bankovní služby.

Přidejte si investia.cz na Facebook

Přihlaste se k odběru novinek

Nejčtenější články na investia.cz:

Když trhy míří dolů


Jak vydělat 1000 Kč denně


Čtvrtina lidí má úspory na půl roku


Odchod do starobního důchodu


Britské dělení společnosti má sedm tříd


Sedm případů, jak mít nízký anebo žádný starobní důchod


Dotaz čtenáře: Nemám odpracované roky na důchod


Kdo je v Česku bohatý?


Kam pravidelně investovat 1000, 5000 a 10 000 korun?


Jak stanovit výši nájemného