reklama

Mzdové FOMO

redakce dne 26. 04. 2024 - 00:00

Strach z promeškání, FOMO, není spojeno pouze se sociálními sítěmi. Strach lze mít i z investiční příležitosti nebo ušlých pracovních příležitostí.

FOMO je zkratka anglické fráze Fear of missing out, která se do češtiny překládá jako strach z promeškání. Pojem je spojený především se sociálními sítěmi, avšak lze ho uplatnit třeba i na strach z promeškání investiční příležitosti.

Strach z prošvihnutí čehokoliv je ve světě financí a investic všudypřítomný.

Ušlá mzda

Strach lze mít i z promeškání vhodné pracovní příležitosti. Zvláště je-li dobře honorována. Jak by vám bylo, kdybyste za stejný čas a shodnou práci získali rozdílnou odměnu?

Každý si dvakrát rozmyslí, zda vezme riskantní pracovní nabídku, která ze začátku slibuje menší příjmy, které mohou časem vyrůst do pomyslného nebe. Ne každý má nervy na to, aby dva, tři roky čekal, zda se jím zvolenému pracovnímu projektu bude dařit.

Často je mzdové FOMO spojené se start-upovou scénou, která nabízí ze začátku práce menší výdělky. Samozřejmě s ohledem na fázi podnikání, kde se daný start-up nachází.

Strach z podnikání a neznáma

S nástupem do start-upu se nese i strach z podnikání a nejistoty ohledně budoucích příjmů. Stejné je to jako s vlastním podnikáním. Média jsou plná příběhů úspěšných podnikatelů, kterým podnikání šlape jako švýcarské hodinky. Příliš se nepíše o těch, kteří se zadlužili nebo z podnikání vyšli neslavně.

Proto se soudně smýšlející a relativně schopní lidé do vlastního byznysu příliš často nepouští. Nechtějí skončit nevalně. Byť by se jim z finančního pohledu krátkodobě nic moc nestalo. Tady lze vystopovat obavy ze mzdového strachu. Proč opouštět stabilní a dobře placené pracovní místo před nejistotou?

Zaměstnanci a především manažeři korporátů mohou vyprávět, jak je pro ně pohodlné pracovat v relativně anonymním prostředí a dál snít o vlastní firmě.

Jak snížit mzdové FOMO?

Přinášíme pár tipů, jak snížit mzdové FOMO a alespoň jednou za život se pustit do něčeho, pro co bije vaše srdce.

Mzdový práh

Stanovte si minimální mzdový práh, který nehodláte za žádných okolností podejít.

Úspory a rezerva

Ohledně vlastního podnikání nemějte přehnané finanční očekávání. Chovejte se podle mzdového prahu a rozdíl ve výdajích dorovnejte z finanční rezervy.

Superhrubá mzda

Při stanovení příjmů z podnikání zohledněte hrubou mzdu a odvody hrazené zaměstnavatelem. Tolik činí celkové mzdové náklady. Před lety se taková mzda označovala jako superhrubá. Proto i vy myslete v superhrubém režimu.