reklama

Tři klíčové návyky pro dlouhodobé investování

redakce dne 03. 05. 2024 - 00:00

Pro dlouhodobé investování je nezbytnou podmínkou osvojit si následující tři klíčové návyky. Budou vás provázet po celou aktivní dráhu investora.

Investování není o štěstí. Ani o sázení. Pokud si myslíte opak, zkuste sázku na kryptoměny, nebo jednodušeji, kupte si los a pokuste se vyhrát. Pravidelné investování vám s daleko vyšší pravděpodobností vaše peníze s dostatečně dlouhým investičním horizontem zhodnotí. Oproti tomu sázení z vás bude peníze jen vytahovat a miliardáře, případně milionáře, z vás neudělá.

Jaké tři klíčové návyky si musíte osvojit, aby se z vás stali dlouhodobí a profitabilní investoři?

Pravidelné investování čistých příjmů

Pravidelné investování je prvotní podmínkou k úspěchu. Pro vítěze je důležité stanovení a následné dodržování odkládání určitého procenta čistých příjmů. Pro zajištění na penzi se doporučuje pro mladší lidi do zhruba 30 let věku odkládat desetinu čistých příjmů. Lidé starší 30 let by měly ideálně odložit na penzi alespoň pětinu. Pokud vám to finanční situace dovolí, investujte nejméně 20 procent vašich čistých příjmů.

Odkládanou částku pravidelně valorizujte o průběžné zvyšování vašich čistých příjmů. S vysokou pravděpodobností nebudete pobírat celý život stejnou mzdu.

Volte nižší poplatky

Pro libovolné investice je noční můrou poplatková politika správců aktiv. Ať už jsou to investiční a penzijní společnosti nebo investiční platforma. Poplatků je celá řada, zajímejte se o jejich nastavení a samozřejmě jejich výši. Platí, že čím nižší poplatky, tím méně si ukrojí z investičního portfolia.

Rozdíl mezi jedno a dvouprocentním správcovským poplatkem s předpokládaným ročním průměrným výnosem šesti procent a 25letým investičním horizontem udělá rozdíl 11,7 procentního bodu. Zatímco jednoprocentní poplatek si ukrojí z hodnoty investice 14 procent, dvouprocentní pak čtvrtinu (25,7 procenta).

Pasivní správa

Široké indexy nakupované přes burzovní certifikáty (ETF) investičních platforem zaměřené na nákup akcií severoatlantického prostoru jako je MSCI nebo S&P 500 vám zajistí nejen nízké poplatky za správu, ale v delším, nejméně desetiletém investičním horizontu přinesou vyšší pravděpodobnost výnosu.