Prostitutka Sára: Obchod s emocemi

Na prostituci lze nahlížet z různých úhlů pohledu. Prodej vlastního těla má neblahé následky na budoucí pracovní uplatnění.
 

Sexuální pracovnice, společnice, kurtizány, nevěstky, konkubíny… Pro prostitutky existuje v češtině celá řada synonym. A to jsme nevyjmenovali vulgární výrazivo, které se k těmto službám s rozkoší váží.

Proč zrovna článek o nevěstce Sáře

Prostituce patří mezi nejstarší řemesla na světě. Publikovali jsme dva články o tom, jak by se měla zachovat prostitutka, která se chce odpovědně zajistit na stáří.

Prostitutka Sára si spoří na důchod (1. díl)
Prostitutka Sára si spoří na důchod (2. díl)

Po zveřejnění textů jsme od našich čtenářů dostali několik e-mailů. Jejich reakce jsou rozporuplné. Jeden čtenář se podivoval nad tím, jestli máme zapotřebí zveřejňovat podobně laděné příspěvky. Odpověď je nasnadě. Ano, máme. Právě podobnými značně nestandardními články se odlišujeme od konkurence. Nejde však jen o touhu prvoplánovitě zaujmout první signální, ale také o otevření tématu ohledně prostituce a pohledů na ní.

V České republice se prostitucí živí zhruba 15 tisíc žen. Čísla se značně liší, přičemž v Praze takto pracují přibližně dvě třetiny žen z tohoto počtu.

Snadno vydělané peníze

Existuje několik příčin, proč ženy prodávají své tělo. Největší skupinou jsou ženy, které prostitucí řeší své finanční problémy. Další významná skupina je k poskytování sexuálních služeb nucena násilím, případně jsou závislé na drogách, alkoholu nebo automatech.

V žádném případě není prostituce o snadném výdělku. Odmyslíme-li šrámy na duši, které tato profese ženám přináší, hrozí další rizika. Mezi tři nejčastější patří fyzické násilí, pohlavní choroby a nemoc AIDS.

Prostitucí k chudobě

S prodejem vlastního těla se váží další socioekonomické situace. Jednou z nich je i zadělávání na budoucí chudobu. Bohatě stačí jedno desetiletí, aby prostitutka (případně prostitut), ztratila předchozí pracovní návyky. Po takto dlouhé době se již těžko může tato osoba zařadit do společnosti podle tradičního pojetí.

S přibývající dobou vykonávání profese lazebnice či lazebníka klesá úměrně možnost smysluplného uplatnění na pracovním trhu. Vzhledem k nulové kvalifikaci lze čekat nejčastěji taková zaměstnání, která nevyžadují přílišné předchozí zkušenosti a vzdělání. Ruku v ruce se s takovýmito pracemi váží nízké příjmy a značné ohrožení nezaměstnaností. Přečtěte si také: Struktura nezaměstnanosti se v budoucnu promění

Pád z blahobytu do živoření značně poznamená duševní stav. Opačný extrém rovněž také není dvakrát prospěšný, ale lze ho zvládnout lépe.

Text tak není ani tak o tom, kolik si Sára během své kariéry nevěstky vydělá, ale zejména o jejím případném sociálním pádu. Kdyby se jí nepodařilo našetřit dostatečné množství peněz, bude v budoucnu prakticky nezaměstnatelná. Prodávat tělo nelze donekonečna. A to z prostého faktu, že ji časem nahradí mladší konkubíny.

 
Nejčtenější: Důchody 2019 a Důchody 2020 | Důchodový průvodce | V kolika letech můžete jít do důchodu?

Kam dál? Projděte si obsah investia.cz

Přihlaste se k odběru novinek