Odchod do důchodu

Odchod do důchodu je stejně důležité datum, jako třeba datum prvního nástupu do zaměstnání, nebo datum výročí vaší svatby. Je kolem něj možné udělat plno povyku, anebo vstoupit mezi seniory v poklidu a tichosti.

Termín odchodu do důchodu však ovlivňuje několik faktorů. Kromě toho nejdůležitějšího jako je věk a minimální doba pojištění, jde hlavně o to, vytipovat si nejvhodnější okamžik odchodu do důchodu.

Vytvořili jsme stručný přehled toho nejdůležitějšího, co vás v důchodu čeká a jak se na vše dostatečně připravit. Pro tyto účely vybíráme z našeho archívu články, které stojí za přečtení. Na důchodovou reformu se příliš nespoléhejte.

Odchod do důchodu pečlivě načasujte

Zbývá-li vám do starobního důchodu méně než dva roky a máte stabilní zaměstnání, nemusíte s odchodem na odpočinek nikterak spěchat. Doporučujeme k přečtení články Odchod do starobního důchodu po roce 2010 a později a Na kdy načasovat odchod do důchodu?

Změna životní úrovně

Změna životního stylu, která vám nastane jakmile ukončíte pracovní proces a nastoupíte do starobního důchodu, s sebou nese i změnu životní úrovně. Abyste měli dostatek peněz na veškeré vaše aktivity a koníčky, jako v době, kdy jste pracovali, je nutné již dopředu myslet na zadní kolečka. Máte-li do důchodu nejméně deset let a více, můžete si ještě našetřit potřebné peníze, abyste ve stáří nebyli odkázáni jen na státní důchod. Naspořit si na dobu, kdy nebudete pracovat peníze, tak nemusí být žádný problém. Čtěte také: Nikdy není pozdě s finančním plánováním na důchod

Odborníci radí, abyste si na důchod spořili raději po delší dobu a odkládali menší finanční částky. Tento poznatek jsme zpracovali ve článku Jak si spořit na důchod? Dlouhodobě a po malých částkách.

Spoření a investování na důchod je opravdu důležité. Mohlo by se totiž velice lehce stát, že vám ve stáří nebudou stačit peníze od státu. Čtěte také: Myslíte si, že vám bude ve stáří stačit váš důchod?

Pozitivní zprávy na konec

Abychom vás jenom neděsili, přinášíme vám i pozitivní zprávy. Z našeho výpočtu ve článku Odcházíte do důchodu? Než umřete, dostanete přes dva miliony korun vyplývá, že průměrný starobní důchodce získá od státu přes dva miliony korun. Na stáří se nemusíte zajistit jen tím, že budete během vašeho života zoufale šetřit každou korunu. Důležité jsou i mezilidské vztahy a nemít na stáří žádné dluhy. Ostatně každým rokem stát zvyšuje důchody. Nejinak tomu bude i v roce 2012. Čtěte také: Zvýšení důchodů v roce 2012

Jak vidíte, odchod do důchodu je závislý na celé řadě vnějších vlivů, jako je výpočet starobního důchodu, vytvoření dostatečné finanční rezervy na stáří a v neposlední řadě i to, jestli budete v důchodu pracovat.

Přihlaste se k odběru novinek