Komentář: Ostře doleva a zvýšit penze!

Aktuální navyšování penzí má svůj pragmatický základ. Nejde ani tak o přilepšení lidem v důchodovém věku, jako o získání jejich hlasů.

Předčasné volby jsou jednou z možností, které nás mohou v letošním roce čekat. Proč se na ně nepřipravit už nyní a hlavně, zaplatí za ně všichni.

Přečtěte si příspěvek o chystané valorizaci důchodů na rok 2019.

Ačkoliv se současná a zřejmě i dočasná ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová růžolí tím, že jde o nejvyšší zvýšení důchodů za posledních 20 let, nejde o nijak záslužný čin. Důchody bude muset někdo zaplatit.

Babiš 2017: Na důchody nedám ani vindru

Nezvyklá je i nynější politická situace, kdy jsou ve hře předčasné podzimní volby a tak se důchodová agenda musela přesunout na jaro. Nynější velký propagátor navyšování důchodů Andrej Babiš rozdává penze plnými hrstmi. Před pár lety se coby ministr financí cukal i při daleko nižších valorizacích. Na povrchu se změnila Andrejova role v politice, pod povrchem jde o změnu stragicky marketingovou vycházející vstříc voličům.

Babiš 2018: Důchody vyšší o 32 miliard

Mezi roky 2013 až 2017 se straně ANO změnili voliči. Před pěti lety dominantní skupina voličů z pravého spektra byla nahrazena voliči z levého. Potřeby mladších voličů ustoupili potřebám starších. A protože starší voliči jsou disciplinovanější než mladí (míněno jejich přístupem chodit k volbám a volit), je důraz na zvyšování důchodů na místě.

V minulém roce vygeneroval průběžný důchodový systém přebytek o zhruba jedné miliardy korun. Na příští rok se počítá zatnout do důchodu sekeru nejméně za 30 miliard. Ona sekera bude generovat každoročně okolo 30 miliard korun nového dluhu. A to nepočítáme náklady na dluhovou službu, které u tak velké částky budou rovněž v miliardách, byť půjde jen o jednotky.

Podobný hazard s valorizací zde dlouho nebyl. To vše navíc kvůli pár letům v politice. Každá následující vláda, která se bude v budoucnu snažit o snížení plánované valorizace v příštím roce, bude vystavena k rozzuřeným náladům části obyvatel – nejméně čtyřmilionové mase, která důchody pobírá, anebo je v předdůchodovém věku.

Ne valorizace, nýbrž osobní rezervy

Stát by měl lidem spíše začít pomalu sdělovat, že poměr důchodů oproti mzdám se bude v dalších dvou dekádách snižovat. A každá odpovědná osoba by se měla začít na podzim života připravit i tím, že se pokusí naspořit dostatečnou rezervu. Tím bude vyrovnávat pokles důchodů a udrží si přijatelnou životní úroveň. Plánovaná valorizace na rok 2019 moc lidí nepřesvědčí, že by se měli na důchody připravit i po své vlastní ose.

 

Přihlašte se k odběru novinek

» Velký průvodce důchody

Na jednom místě naleznete veškeré informace, které potřebujete coby budoucí, novopečený anebo stávající důchodce znát. Výběr hesel: Starobní důchod | Předčasný důchod | Předdůchod | Valorizace důchodů | Průměrné důchody | Důchodová kalkulačka | Důchodový věk a odpracovaná doba

 

Reklama