Čtyři miliony lidí nemá penzijní připojištění

Na trhu penzijního připojištění je ještě relativně dostatek prostoru, jak do spoření na penzi zapojit co nejvíce lidí. Budou ale chtít?
 

Na základě údajů Asociace penzijních fondů ČR a Českého statistického úřadu jsme sestavili tabulku, ze které vyplývá, kdo má a kdo naopak nemá uzavřené penzijní připojištění. Tento produkt pomalu končí. Poslední smlouvy si můžete uzavřít do 30. listopadu 2012. Poté bude prodej zastaven a od 1. ledna 2013 nastoupí na místo penzijního připojištění doplňkové penzijní spoření, které se v některých parametrech liší.

Význam penzijního připojištění je pro lidi, kteří mají do důchodu nejméně pět let. Ti dokáží v kombinaci s výnosem penzijních fondů a připisovaných státních příspěvků dosáhnout nejvyššího možného zhodnocení a to zhruba 30 procent ročně v prvním roce spoření při získání maximálně možného příspěvku 150 korun oproti pětisetkorunové úložce.

Česká populace a penzijní připojištění

Věk Počet obyvatel Počet klientů PP „Volný trh“
18 – 34 let 2 587 962 1 625
35 – 54 let 2 424 1 488 936
55+ 3 686 2 101 1 585

Zdroj: Asociace penzijních fondů ČR, Český statistický úřad; Zpracování: investia.cz

V tabulce záměrně chybí lidé do věku 18 let, neboť ti nemohou podle platných zákonů uzavřít penzijní připojištění. Stejně tak i skupina lidí ve věku 55+ bude o dost menší, než uvádí sloupek „volný trh“. V současné době lidé odcházejí do důchodu při dosažení věku od 59 do 62 let. Z tohoto pohledu by tak ve věkové skupině lidí od 55 do 60 let mohlo mít o penzijní připojištění zájem okolo 150 tisíc obyvatel. Řada lidí z oněch dvou milionů a sto tisíc může mít „penzijko“ ve fázi vyplácení renty. Smlouva jim stále trvá, ale nejedná se o fázi akumulace finančních prostředků, nýbrž o jejich výplatu.

Potenciál pro 2,5 milionu obyvatel

Zaměřme se zejména na položku „volný trh“ lidí ve věku od 18 do 54 let. Penzijní připojištění z této věkové kategorie nemá sjednáno přibližně 2,5 milionu Čechů a Češek. Během posledních čtyř měsíců, kdy je možné si založit penzijní připojištění, a do budoucna benefitovat z relativně přívětivých podmínek (oproti doplňkovému penzijnímu spoření), se nedá očekávat žádný zvýšený zájem lidí v mladém a středním věku o tuto formu zajištění na stáří. Na jednu stranu je to škoda.

Mít v záloze „zmrazenou“ smlouvu z penzijního připojištění a kdykoliv jí odmrazit a začít se jejím prostřednictvím připravovat na důchod nemusí jít o přehnaný luxus.

Na závěr lze napsat, že nelze očekávat žádný výraznější nárůst v počtu nově uzavřených smluv z penzijního připojištění. Avšak zvýšení počtu nových účastníků by prospělo jak samotným penzijním fondům, tak i lidem, kteří se na důchod zatím nikterak nepřipravují. Penzijní připojištění by tak mohlo nasměrovat finanční kroky lidí, jenž by vedly ke zvýšení finanční nezávislosti ve stáří.

Přihlaste se k odběru novinek