Pět chyb bankovních klientů (2. díl)

Přinášíme další pětici chyb bankovních klientů, kterých se dopouštějí při správě peněz.
 

Bankovnictví a finančnictví jsou sofistikované obory lidské činnosti. Nejde v nich sice o život či zdraví, ale často o neméně nejdůležitější věc v lidském životě – peníze. Čtěte také: Pět nejčastějších chyb bankovních klientů

Nesplácíme úvěr a nemluvíme s bankou

Doslova ticho po pěšině. Tak se dá přirovnat chování klientů, kteří se dostanou do finančních obtíží a nedokáží dostát svým závazkům vůči bance. Zkrátka a jednoduše přestanou platit a mluvit. Poskytovatelé půjček však začnou svou „ovečku“ kontaktovat a nahánět. Jestliže nemáte na další splátku, přiznejte se raději hned a bez mučení. Bankéři vycházejí o něco vstřícněji těm, kteří jim včas oznámí, že mají finanční problémy.

První nabídku nebrat, druhou ano

V jednom příběhu Spejbla a Hurvínka poučoval zločinec Mažňák svého komplice Loudu o tom, jak má vyjednávat se Spejblem ohledně výkupného za Hurvínka a Máničku. Instruoval ho následovně: První nabídku neber, druhou přijmi. Louda takto naočkován svým šéfem šel zjistit požadavky. Spejbl celý zmatený nejdříve řekl, že jim dá cokoliv. To Louda odmítl. Jakmile mu Spejbl slíbil modré z nebe, byla jeho nabídka přijata.

Často mají lidé opačný problém. Namísto, aby si nechali první nabídku projít dostatečně hlavou, bezostyšně po ní sahají. O tom, že je na trhu řada srovnatelných produktů se stejnými, ale také lepšími či horšími podmínkami, nemají někdy ani ponětí. Pozdě však „bycha“ honit v okamžiku, kdy podepíšete smlouvu. Toto platí zvláště tehdy, kdy si berete půjčku. Mnohdy se zavážete platit nekřesťansky vysoký úrok anebo se vystavujete drakonickým sankcím za zpoždění splátek.

Nejdřív čti, poté podepiš!

S podpisem smlouvy souvisí často další chyba. Tím je absence jejího přečtení. Nadpoloviční většina klientů si ji zběžně prohlédne, ale jen tak na půl oka. Číst strojový text plný právnických a bankovních termínů není to pravé ořechové. Jenže přečtením smlouvy můžete zjistit mnohé. Proto příkaz v titulku tohoto odstavce neberte na lehkou váhu.

Jestliže vás bankovní, finanční či úvěrový poradce nutí k podpisu smlouvy, aniž byste si ji řádně přečetli, případně vzali domů, udělejte otočku a jděte o dům dál.

Konsolidace jako lék v nouzi

Sjednocení úvěrů neboli jejich konsolidace vám pomůže ušetřit nejeden problém. Předně si snížíte finanční zátěž v podobě několika splátek, za druhé získáte lepší přehled o celkové výši dluhu a za třetí můžete i něco málo ušetřit. V každém případě je vhodné se o konsolidaci zajímat, máte-li příliš mnoho malých úvěrů. Řešením je právě jejich sloučení do jednoho. Avšak pozor, některé úvěry není možné konsolidovat. Prostudujte si bedlivě smlouvy. A to pokud možno ještě předtím, než je podepíšete. Noticka, že dluh nelze splatit předčasně, vám může v budoucnu přidělat nejednu vrásku na čele.

Nulová snaha o změnu nevýhodného produktu

Lenost s jistou dávkou konzervatismu. Tak se dá lapidárně shrnout neochota měnit bankovní produkt v okamžiku, kdy je pro nás nevýhodný. Pro příklad nemusíme chodit daleko. Jste spokojeni se svým bankovním účtem? Pokud ano, blahopřejeme, v opačném případě se zeptáme proč. Je-li vaše odpověď v duchu toho, že bance platíte neustále nějaké poplatky, udeřili jste hřebíček na hlavičku. Právě v bankovních poplatcích je zakopán pes. Na trhu jsou banky, které si za své služby nechají královsky zaplatit. Jiné si vezmou jen nutný desátek, případně vám za správu peněz nic neúčtují. V podobném duchu bychom mohli pokračovat – spořicí účet, životní pojištění, hypotéka, spotřebitelský úvěr. Vždy naleznete lepší nabídku kvůli které se již vyplatí uvažovat o změně produktu nebo banky.

Přidejte si investia.cz na Facebook

Přihlaste se k odběru novinek

Nejčtenější články na investia.cz:

Když trhy míří dolů


Jak vydělat 1000 Kč denně


Čtvrtina lidí má úspory na půl roku


Odchod do starobního důchodu


Britské dělení společnosti má sedm tříd


Sedm případů, jak mít nízký anebo žádný starobní důchod


Dotaz čtenáře: Nemám odpracované roky na důchod


Kdo je v Česku bohatý?


Kam pravidelně investovat 1000, 5000 a 10 000 korun?


Jak stanovit výši nájemného