Pětistovku měsíčně investovat nestačí

Do OPF lze investovat již od 300 korun měsíčně. Vyplatí se odkládat pravidelně stokorunové částky?
 

Rychlou odpovědí pro investování do otevřených podílových fondů (OPF) je ano, ale… ono ale v sobě ukrývá řadu zádrhelů. Pojďme si ukázat, kde se skrývají ona ale.

Čtěte také: Jak a kam investovat malé a velké sumy peněz?

První ale – odložení desetiny příjmů na důchod

V investičních poučkách se praví, že pro zajištění se na penzi je nutné odkládat alespoň desetinu čistých příjmů. Při aktuální minimální mzdě 9 900 Kč, by mělo jít o 810 korun. Osoba s průměrnou mzdou by měla odkládat nejméně 2000 Kč.

Pětistovka není ani nutné minimum. Proto nestačí pouhopouhá jedna, nýbrž musí jít nejméně o desetinu čistých měsíčních příjmů dané osoby.

To samozřejmě platí jen obecně, neboť závisí i na délce investování, po kterou budete peníze odkládat. Desetina z čistých příjmů vám v šedesáti letech příliš velkou sumu nevytvoří. Ovšem při začátku investování na prahu ekonomicky aktivního života, například ve věku 25 let, můžete na konci investičního horizontu dosáhnout zajímavých hodnot.

Druhé ale – cíle

Druhé ale spočívá v cílech. Chcete se opravdu připravovat na stáří? Případně nemáte jasnější plán, jak se zajistit jinak a lépe? Třeba podnikáním anebo výhodným sňatkem? Těžko budete odkládat pětistovku měsíčně a sledovat další cíle. Třeba ty, jak se dostat k vyšším příjmům.

Čtěte také: Sofistikované chyby při investování

I při podnikání myslete na zadní kolečka a odkládejte volné finance. Nikdy nevíte, kam se váš byznys posune.

Třetí ale – diverzifikace

Diverzifikace je nedílnou součástí investování. Bohužel s jednou pětisetkorunou toho moc nerozdělíte. Abyste reálně diverzifikovali, je zapotřebí více investic. Včetně opomíjené institucionální, kdy vám peněžní prostředky spravuje více investičních společností.

Závěr: Stokoruny ano, ale

A poslední shrnující ale je, že stokoruny si odkládat na své stáří můžete, jen je potřeba počítat s tím, že ani případné zhodnocení nemusí investici příliš zvýšit.

Čtěte také: Kolik peněz získáte z „malé“ a „velké“ investice?

Hlavní důraz by měl být kladen na dlouhodobé odkládání nejméně desetiny čistých příjmů. Začnete-li již v útlém věku, můžete v průběhu celého života odkládat více méně stejné procento ze svých příjmů. Nemáte-li žádný objektivní důvod neinvestovat, nečiňte tak.

Přihlaste se k odběru novinek