Podnikání bez dotací

Nejnovějším způsobem financování nové i stávající firmy je využití dotací. Tento způsob financování způsobuje diskriminace a křiví trh.
 

Životaschopnost podnikatelského záměru nelze dopředu odhadnout. Finanční prostředky musí být vynaloženy co nejefektivněji, aby se nová firma nedostala do těžkostí s financováním ještě předtím, než do ní začnou proudit finance. Čtěte také: Dva nápady na podnikání

Financovat podnikání lze několika způsoby. Vlastní kapitál je asi nejtypičtější formou rozběhu vlastní firmy nebo živnosti. Následuje bankovní úvěr nebo půjčka u přátel či známých. Nesmíme zapomenout ani na investici od andělského investora. Až dosud jde o přirozené formy financování, které mají své klady a zápory.

Standardní získání kapitálu

Banka nebo investor jsou pro půjčení kapitálu nároční na jeho návratnost a rentabilitu. Od začínajícího podnikatele budou chtít detailní podnikatelský záměr a předložit smlouvy s odběrateli anebo smlouvy o smlouvách budoucích. Investoři mohou pro začínajícho podnikatele znamenat kromě přínosu kapitálu i předání know-how či mu usnadnit cestu na trh. Zároveň dokáží pochopit těžkosti spojené s podnikáním. Případně přiloží ruku k dílu, když vidí, že situaci jimi zafinancovaný podnikatel těžko zvládá. Čtěte také: Franšíza nebo vlastní podnikání?

Zainvestovat do nového podnikatelského plánu vlastní peníze nebo finanční prostředky získané od příbuzných, není rovněž jednoduché. Hrozba krachu podnikání není malá. Ani po pečlivé přípravě se nemohou vyloučit těžkosti, které jsou se zaváděním nového podniku na trh.

Dotace diskriminují

Až dosud nad podnikatelem držel někdo ochranou ruku. Jedno zda-li jím byl úvěrový specialista banky, na kterou se obrátil, případně šlo o zkušeného příbuzného či investora. Čtěte také: Tři tipy na dlouhodobé investice

Dotace získané z neprivátních zdrojů, nejčastěji od státu nebo z evropské unie, mají tu nevýhodu, že po vyplnění příslušné projektové dokumentace získáte dodatečné financování podniku. Klíčovou podmínkou je použití peněz na základě předložené dokumentace a zároveň udržet podnikání po určitou dobu. Jakmile jsou podmínky splněny, nemusí podnikatel vracet dotaci. Nehledí se zde na návratnost kapitálu ani na splacení finanční injekce.

Oproti běžnému principu podnikání jde o zjevnou diskriminaci podnikatelů, kteří musejí za svou investici zaplatit. Jedno zda jde o úroky a potažmo i jistinu úvěru anebo rizikem, že přijdou o své peníze. Čtěte také: O podnikání trochu jinak

Proto dotace narušují přirozený způsob získávání kapitálu. Dávají možnost vzniku projektů, které by nebyly pro běžně získaný kapitál ufinancovatelné. Ze sociálního hlediska je jistě příjemné, že vznikají aktivity, které pomáhají znevýhodněným osobám. Pro standardní podnikatele a vlastníky firem je tento stav nepřípustný. Do již malého trhu tak vstupují další subjekty, které nehrají úplně podle pravidel, jako většina hráčů.

Přihlaste se k odběru novinek