Podnikání nanečisto: Selské počty, investice a zisky

Určitě to znáte. Máte úžasný podnikatelský nápad a nevíte, jak spočítat jeho životaschopnost. Pro prvotní výpočet stačí selské počty.

Pro prvotní odhad profitability vašeho podnikatelského nápadu stačí kupecké počty. Výpočet se týká marže z odhadovaného obratu. Z marže (nebo též například rabatu) stačí odečíst další náklady jako je nájem, spotřebu energií a dalších výdajů, které souvisí se zamýšlenou podnikatelskou činností. Postupně vám zbydou peníze, které jsou vaším příjmem z podnikání.

Podnikatelské příručky často stojí na komplikovaných vzorečcích a průzkumech trhu. Finanční server investia.cz přináší tři varianty podnikání, u kterých se dá relativně dobře odhadnout potenciální ekonomický výkon.

Pronájem bytu

Pronajímání bytu nebo jiné reality za účelem získávání nájmu nebo pachty nepatří mezi podnikání. Přesto má s podnikáním nejednu společnou věc. Zvláště tehdy, kdy se rozhodujete pořídit byt jako investici. Rovněž vás bude zajímat, zda nemovitost udrží svou hodnotu a rozhodně budete zvažovat i její pronájem. U pronájmu je určující výše nájmu podle velikosti a dispozice bytu a jeho umístění.

Poté již záleží na vás, zda si pořídíte nemovitost na pronájem a jak vše celé zafinancujete. Zřejmě kombinací hypotečního úvěru a vašich úspor.

Výroba a prodej čehokoliv, třeba burgrů

Všimli jste si, jak se v posledních deseti letech vyrojily různé firmy, které nabízí jeden výrobek v různých variacích? Třeba čokoládu, jablečné mošty a cidery anebo burgery. Společný jmenovatel podobných nápadů je shodný – jde o jednu produktovou řadu, která se dá snadno vyrobit a existuje po ní poptávka. Žádné komplikované přemýšlení s čím a jak udělat díru do světa.

Vezměme si například již uvedený burger pro jehož prodej si zřídíte malé bistro. Cenově se budete muset vejít do stokoruny, což je obvyklá cena na trhu. V nabídce budete mít burgrů více druhů, stejně tak i ve vícero cenových hladinách. Počítejme, že každý pracovní den v týdnu prodáte 50 burgerů při ceně stokoruna za kus. Denně utržíte pět tisíc korun, týdně 20 a měsíčně 80 tisíc. Z každého burgeru získáte 50procentní marži. Mezi vámi další vyráběný sortiment budou patřit hranolky. Celková čísla si vylepšíte prodejem nápojů. Avšak zpět k burgrům. Denně vyděláte 2500 korun, ze kterých budete platit nájem, práci brigádníků či zaměstnanců, energie, zajistit úklid. A posledním, na koho se bude muset dostat, budete vy. Druhá polovina denních tržeb padne za nákup vstupních surovin.

Živnostničení při práci

Máte-li možnost část svých dovedností nabídnout trhu formou práce na živnostenský list, směle do toho. Kladem této formy podnikání je, že si ho můžete v klidu vyzkoušet v souběhu se svým normálním zaměstnáním. Cokoliv jde udělat v polních podmínkách, například jen s počítačem připojeném k internetu, stojí za to vyzkoušet. Minimálně si něco málo vyděláte a když vás to nebude bavit anebo se vám bude zdát, že činnostem na IČo věnujete příliš mnoho času a odměna za to nestojí, stačí podnikání ukončit.

Ičaření je vhodnější forma přivýdělku než jiné různé druhy brigád a prací na dohody apod.

Pro vyzkoušení práce na IČ si fakturujte za vaši práci stejné peníze, jako je tomu na trhu. Je-li hodinová sazba v daném oboru například 600 korun, ani vy si ji zbytečně nesnižujte. Za měsíc stěží odpracujete (vyfakturujete) více než 200 hodin práce. To v okamžiku, kdy budete podnikat na hlavní činnost jako osoba samostatně výdělečně činná. Při nízko zvolené hodinové sazbě si v konečném součtu vyděláte méně, ale za více práce. Oproti zaměstnání a zaměstnancům stojíte v nevýhodné sociální rovině – neexistence dovolené a nižší základ výpočtu pro důchodové pojištění (kdo by chtěl platit zbytečně více). Jako živnostník budete při nejbližším ekonomickém zpomalení bez práce jako první. Firmy v podobných situacích nejdříve omezují externí spolupracovníky, terpve poté sáhnou do snižování kmenových zaměstnanců.

Pracujte a podnikejte zároveň

Než se pustíte do ostrého podnikání, věnujte mu čas souběžně s vaším aktuálním zaměstnáním. Chvíli zvládnete dělat dvě činnosti současně, byť váš volný čas vezme za své. Lepší než končit v práci a skákat do podnikatelského dobrodružství. Výhodu mají osoby, nejčastěji ženy, na rodičovské dovolené, které mohou zkoušet podnikat, aniž by byli nuceni hned první den dosáhnout zisku. Z nejedné maminkatelky se ostatně stala úspěšná podnikatelka. Podobně jsou na tom i studenti, kteří si mohou první podnikání vyzkoušet souběžně se studiem. Poslední skupinu tvoří zaměstnanci nabízející okolnímu světu své dovednosti.

Přihlaste se k odběru novinek