Práce: Privátní versus veřejný sektor

Pracovat v soukromé firmě vás zocelí, zato při práci pro stát stihnete v pracovní době vyřídit i řadu osobních záležitostí. Kde je vlastně lepší pracovat? U soukromníka anebo v eráru?

Jestliže máte rádi pevnou pracovní dobu, žádný stres a stačí vám zvyšování platu jednou ročně o pár procent, tak jste ideální typ pro práci ve státní nebo veřejné sféře. Hlavně žádný stres. Lidé pracující v „eráru“ se stihnou v pracovní době nasnídat, nasvačit, uvařit odpolední kávičku a ještě si přečíst noviny nebo časopis. Ti drzejší čtou dokonce v práci knihy. Čtěte více: Státní zaměstnanci budou stávkovat

Existuje i druhý extrém, kterému se říká privátní sféra. Zde pracuje několikanásobně více lidí, než ve veřejném sektoru. Platy jsou závislé na jejich výkonu. O pravidelné valorizaci platů a mezd se jim může nechat jen zdát. Zato když se firmě nedaří, riskují kromě snižování mezd i ztrátu zaměstnání.

Kompromis: živnostník

Poslední možností, jak pracovat, je jako živnostník nebo podnikatel. To se však nehodí pro každého. I když z vás může váš šéf doslova stírat kůži, vždy na konci měsíce dostanete zaplaceno. Avšak živnostníkovi se to povést nemusí. Existují samozřejmě i výjimky, kdy firmy svým zaměstnancům neplatí, ale to jde vesměs o stavy, kdy firma má buďto arogantní šéfy anebo společnosti těsně před krachem.

Koho zaměstnavatelé upřednostňují?

Pokud chcete pracovat jak pro stát, tak i pro soukromou firmu, vždy zvažte, jestli jste pro svého potenciálního zaměstnavatele dostatečně atraktivní. Někteří podnikatelé jsou doslova alergičtí na stát a v jeho zaměstnancích vidí flákače. Naopak nejeden zaměstnanec ze soukromé zprávy byl doslova v šoku, když po nástupu do státního místa viděl, jakou mají jeho kolegové pohodičku. Čtěte více: Co se státním zaměstnancům nelíbí na snižování odměn?

Občas vás nemusí do státního sektoru přijmout proto, že se váš budoucí šéf bojí, abyste ho z jeho teplého místečka nesesadili. To se lidem přivyklým nicnedělání stává.

Věkový automat a peníze za práci

Státní zaměstnanci mají jednu zvláštnost, kterou lidé pracující pro firmu nemají. Je jím tzv. věkový automat, který zaručuje i těm největším ulejvákům zvýšení platu. V privátním sektoru dostanete peníze jen a pouze za práci.

Přidejte si investia.cz na Facebook

Přihlaste se k odběru novinek

Nejčtenější články na investia.cz:

Když trhy míří dolů


Jak vydělat 1000 Kč denně


Čtvrtina lidí má úspory na půl roku


Odchod do starobního důchodu


Britské dělení společnosti má sedm tříd


Sedm případů, jak mít nízký anebo žádný starobní důchod


Dotaz čtenáře: Nemám odpracované roky na důchod


Kdo je v Česku bohatý?


Kam pravidelně investovat 1000, 5000 a 10 000 korun?


Jak stanovit výši nájemného