Usnadněte si správu příjmů jednoduchým pravidlem 50-30-20, kterým snadno rozdělíte výdaje do tří kategorií. Pravidlo je škálovatelné úpravou kategorií.
Jak naznačuje samotné pravidlo 50-30-20, jde o rozdělení vašich příjmů na tři výdajové části. Čísla udávají procenta, podle nichž rozdělíte své příjmy. Například z čisté měsíční výplaty 40 tisíc korun, to bude 20 tisíc (pravidlo 50), 12 tisíc (pravidlo 30) a osm tisíc (pravidlo 20).
Přečtěte si článek Pravidlo 10-20-30-40.
Rozložení pravidla 50-30-20:
- Pravidlo 50 %: Nezbytné výdaje
- Pravidlo 30 %: Zážitky
- Pravidlo 20 %: Investice a úspory
Pravidlo 50 %: Nezbytné výdaje
Největší část, rovnou polovinu, vyčleníte na nezbytné výdaje, kam patří bydlení, potraviny, energie, pojištění, doprava, splátky úvěrů. Zkrátka vše, bez čeho není možné žít.
Pravidlo 30 %: Zážitky
Do zážitků patří zbytné výdaje jako je cestování, sport, kultura, noční život, elektronika. Při omezení zážitků lze volné finance přesměrovat buďto do nezbytných výdajů nebo do investic.
Pravidlo 20 %: Investice a úspory
Pětina vašich příjmů by měly podle tohoto pravidla patřit budoucnosti, především investování a budování budoucího základu pro penzijní rentu.
Existují aktivity, které se mohou zařadit do dvou pravidel najednou. Na pomyslné cestě mezi investicemi a zážitky se často nachází vzdělávání. Odjet do zahraničí na studijní pobyt je jak cestování, tak i zlepšení cizího jazyka. Tím zvýšíte pravděpodobnost k budoucím vyšším příjmům, která nastane při potenciální proměně v lepší pracovní příležitost.
Variabilita pravidla
Použití pravidla 50-30-20 je dobré pro jeho jednoduchost. Nemusíte se v průběhu času zabývat, jak moc můžete utrácet nebo investovat. Pakliže by nějaká kategorie takzvaně „drhla“, lze pravidlo přeskládat třeba do podoby 60-20-20 nebo 70-10-20. Prostě podle libosti. Jednotlivé kategorie neměňte nahodile ani příliš často.
Pravidlo vyjádřené 70-10-20 lze číst i tak, že máte buďto vyšší výdaje nebo nižší příjmy. U nízkopříjmových osob tvoří nezbytné životní náklady vyšší procento jejich příjmů.
Před zavedením uvedeného rozdělení si spočítejte především nezbytné výdaje. Bez jejich důkladné znalosti se neobejdete. Snadné je také spočítat velikost investic a úspor. Tím vám vypadne kategorie zážitky, které mohou být bez jasnější počáteční představy složitější na jejich výpočet.
Máte-li vyšší příjmy, může vaše pravidlo vypadat třeba 40-30-30.
Cílem pravidla 50-30-20 a jeho mutací je zvýšit kontrolu nad příjmy a výdaji.