reklama

Krize jako příležitost

redakce dne 08. 07. 2022 - 00:00

Přicházející globální krize děsí. O tom není pochyb. Krize nabízí i příležitosti, které je dobré využít.

Vítat ani vzývat ekonomickou krizi nebývá nejšťastnější rozhodnutí. Ale když už směřuje česká i světová ekonomika do recese, proč toho nevyužít. Přinejmenším si projděte náš návod, jak přežít krizi, abyste za pár let lépe zdolali další.

Přijďte na jiné myšlenky

Víte, co jste dělali v době tvrdých covidových lockdownů? My v redakci finančního serveru investia.cz ano. Nečetli jsme zpravodajství a chodili ven do přírody, kde takřka nikdo nebyl. Netřásli jsme se strachy doma v koutku. Zachovali jsme si duševní i fyzické zdraví. Dbali jsme na dobrou kondici a na ostatní se usmívali. Přicházející těžká situace v ekonomice jednou odezní. Stejně jako tomu bylo po roce 2008, bude tomu i nyní.

Spěte, jezte, hýbejte se

Stres způsobený obavou o zaměstnání a jistými příjmy se postupně propíše do vaší psychiky. Když už se stresujete z případné ztráty pracovního místa, kterou těžko ovlivníte, dobijte si baterky vydatným spánkem, zdravou stravou a pohybem. Pro zachování duševních i fyzických sil stačí málo, třeba se procházet lesem nebo spát o hodinu déle než jste zvyklí. Paretovo pravidlo funguje u zdravého životního stylu více než dobře. S malým úsilím získáte široké benefity.

Navyšte investice

Krize jsou úžasnou příležitostí pro nákup akcií nebo podílových listů akciových fondů. Pro využití slev na burze stačí málo. Zvyšte pravidelné úložky, třeba na dvojnásobek. Totéž udělejte u vašeho doplňkového penzijního spoření. Máte-li v něm nastavenou dynamickou strategii, je nejvyšší čas zvýšit měsíční úložku.

Nemusíte hned nakupovat akcie, ale bohatě stačí navýšit nákupu podílových listů. Nyní nakupujete ve slevě. až se ekonomika zase vyšvihne do růstu, budete benefitovat z většího počtu levněji pořízených podílových listů.

Nerušte protiinflační dluhopisy

Pořídili jste si loni státní protiinflační dluhopisy? Pakliže ano, udělali jste nejlepší možné investiční rozhodnutí za posledních několika let. Přinejmenším jste se zajistili proti reálné ztrátě peněz spočívající v nevídaně vysoké inflaci. Pakliže finanční prostředky z dluhopisů nepotřebujete, nechte je i nadále výhodně chytat zhodnocení od štědrého státu.

Výčet příležitostí pro zdárné překonání krize není absolutní, ale pro nastínění co v krizi dělat a nedělat stačí. Je pouze na vás, jak necháte na sebe krizi působit a jak se jí rozhodnete využít.