reklama

Proč bohatší bohatnou a chudší chudnou?

redakce dne 19. 04. 2024 - 00:00

Vyšší disponibilní příjmy vytvářejí příležitosti pro vyšší pravděpodobnost úspor a vyšší míru zhodnocení investic než u těch, kteří mají příjmy nižší.

Být bohatý nebo chudý? Co si vyberete? My v redakci finančního serveru investia.cz samozřejmě první variantu a zároveň dodáme zlověstné ale…

Ono ale se pokusíme rozpitvat a přiblížit problematiku, která není jen o tom, zda máte milion nebo dva tisíce korun.

Vyšší příjmy?

Bohatší mají oproti chudým vyšší příjmy. To však není jediný klíčový parametr. Ten se skrývá v detailu. Jde o procento úspor z jejich příjmů. Můžete mít vysoký příjem, avšak když z něj neušetříte nic, je vám v podstatě k ničemu. Zato ani vysoký poměr mezi příjmy a úsporami u chudších lidí nemusí být terno. Stranou odloží méně než v případě jejich bohatých sousedů.

Příjmy definuje i délka v čase, kdy je pobíráte. Máte-li jednou šestimístný příjem a podruhé jste na úrovni minimální mzdy, bude váš příjmový průměr nižší, než kdybyste pobírali pravidelně a dlouhodobě třeba mzdový průměr.

Vyšší pravděpodobnost úspor

S vyššími příjmy se zvyšuje pravděpodobnost vytváření úspor. Je to podobně provázané jako u procentního poměru mezi úsporami a celkovými příjmy.

Slevy

Nakupujete ve slevách? Pokud ano, jak velký nákup ve slevě provedete. Zda jen symbolicky nebo se na promoce a slevové akce cíleně zaměřujete. Dávno přestalo platit, že ve slevách nakupují jen ti, kdo nemají dostatek peněz. Proč si nevylepšit rodinný nebo osobní rozpočet tím, že koupíte běžně užívanou věc ve slevě? Stačí si jen počkat, až nastanou slevy ve vašem oblíbeném maloobchodním řetězci. Opět platí, že lidé s vyšším příjmy využíjí lépe všech slev, neboť mají k dispozici více peněz.

Investice

Alfou omegou jsou finanční přebytky, které dokážete vytvářet. Pakliže je investujete místo spoření, porostou investice rychleji o vyšší výnosy. Právě výnosy znásobí rychleji vaše investiční portfolio. Výnosová matematika je v tomto ohledu nekompromisní.

Obecně platí, že vyšší úspory vykazují lidé s vyššími příjmy, byť ani to nemusí být nutně pravda. Třeba takový HENRY by mohl vyprávět.