Proč se Češi neradi stěhují za prací

Velká města odjakživa přitahají pracovní sílu ze všech možných končin. Zmapovali jsme důvody, proč se nestěhujeme za prací.
 

Získat a udržet odpovídající pracovní místo v místě trvalého bydliště je snem nejednoho Čecha nebo Češky. Přesto ne všem se podaří působit tam, kde mají rodinu, kde vyrůstali, nebo kde by chtěli dlouhodobě žít. Čtěte také: Práce budoucnosti: Kdo se uplatní?

Existují dva dobré důvody, proč změnit místo bydliště kvůli zaměstnání. Jde o relativně prozaické a pragmatické důvody. Prvním z nich je uspokojení z vykonávané práce a odpovídající finanční ohodnocení. Druhým argumentem je volání hlasu srdce. Zkrátka lásky hory přenáší, což v praxi znamená zaláskování se a změnu města kvůli protějšku. Toto jsou dva důvody, kvůli kterým stojí změnit životní styl. Mnohdy radikálně a od základu. Čtěte také: Jak je to s pracovní flexibilitou a mobilitou zaměstnanců?

Vyšlapaná cesta

Dalším dobrým důvodem je vyšlapání cesty někým z vašeho okolí. Jít do neznámého prostředí je o dost jednodušší za podpory blízké osoby. Jedno jestli jde již o zmíněného druha nebo družky, sourozence anebo přátel. Silný vliv mají mnohdy i pevné rodinné vazby, kdy mladý člověk chvilku bydlí u tetičky v Praze, než se otrká a najde si vlastní bydlení. Čtěte také: Jak vypadá profesionál?

Ve všech uvedených případech využije dotyčný či dotyčná fungující vztahovou infrastrukturu (partner, sourozenec, kamarádi, tetička). Primárně má zajištěnou pomoc, nemusí nikde příliš tápat. Připomíná to výlet s plnou penzí.

Skok do neznáma

Diametrálně odlišnou situaci představují lidé, které do pracovní migrace žene primárně špatná situace na trhu práce v jejich rodišti. Musejí se tak o vše potřebné postarat sami. Oproti šťastnější skupině s bohatým sociálním kapitálem je na hlavním nádraží nečeká tetička s otevřenou náručí, nýbrž nejistota z toho, jestli v této životní zkoušce obstojí. Čtěte také: Je lepší být nezaměstnaný anebo nespokojený s prací?

Uvedené důvody vidíme jako hlavní při hledání nové práce v neznámém městě, v tuzemsku nejčastěji v Praze nebo větší a bohatší krajské metropoli jako je Brno nebo Plzeň. Ne každý se chce vydat se do neznáma a zkusit štěstí v neznámém městě. Migrace za prací tak není záležitostí jen finanční, ale také ochotou se přestěhovat. Čtěte také: Tuzemský trh práce má nevyužité rezervy

Přidejte si investia.cz na Facebook

Přihlaste se k odběru novinek

Nejčtenější články na investia.cz:

Když trhy míří dolů


Jak vydělat 1000 Kč denně


Čtvrtina lidí má úspory na půl roku


Odchod do starobního důchodu


Britské dělení společnosti má sedm tříd


Sedm případů, jak mít nízký anebo žádný starobní důchod


Dotaz čtenáře: Nemám odpracované roky na důchod


Kdo je v Česku bohatý?


Kam pravidelně investovat 1000, 5000 a 10 000 korun?


Jak stanovit výši nájemného