reklama

Průměrný důchodce dostane od státu přes pět milionů korun

redakce dne 07. 06. 2024 - 00:00

V redakci finančního serveru investia.cz jsme si položili otázku: Kolik peněz vyplatí v současnosti stát běžnému důchodci?

A odpověděli jsme si, že kdyby byly další dvě desetiletí stejné ceny a inflace nulová, získal by průměrný starobní důchodce bez rozdílu pohlaví od státu 5,3 milionu korun. Pro zjištění této sumy pracujeme se dvěma údaji. Prvním je průměrná výše sólo starobního důchodu v současnosti a odhadovaná střední délka dožití ve stáří.

Vstupní důchodové hodnoty

Průměrný sólo starobní důchod: 20 633 Kč
Střední délka dožití v důchodu: 21,5 let (tj. 258 měsíců)

Průměrný sólo starobní důchod je platný ke konci března 2024 a vychází z dat České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Střední délka dožití je stanovená podle aktuální politické debaty, kdy je státní zájem, aby člověk strávil na odpočinku zhruba čtvrtinu života. Pracuje se tak nyní s dobou 21,5 let. Jde o zprůměrovaná data, ve kterých je zohledněný demografický vývoj české společnosti v současnosti včetně budoucího odhadu.

Důchodový příjem průměrného důchodce

Spočítat průměrnou výši celoživotního důchodu je na základě dvou hodnot jednoduché. Obě hodnoty stačí mezi sebou vynásobit.

Vzorec vypadá následovně: 20 633 Kč x 258 měsíců = 5 323 314 korun

Průměrný český důchodce bez rozdílu pohlaví získá od státu během svého dožití ve stáří od státu 5 323 314 korun. Viděno současnou optikou a současnými čísly. Při změnách průměrné výše důchodu nebo délce dožití se výsledek změní.

Je očividné, že průměrný důchod se bude v čase zvyšovat, stejně jako předpokládaná střední délka dožití.

Ošemetný důchodový výpočet

Dlouhověcí penzisté získají od státu mnohem více peněz, než činí uvedený průměr. Při orientačním dvojnásobném dožití v penzi se celkově vyplacený důchod zvýší dvojnásobně na 10,6 milionu korun.

Podotýkáme, že i přes veškeré budoucí valorizace budou budoucí důchodci pobírat méně než jejich budoucí souputníci. Průměry se v čase liší podle toho jak se vyvíjí inflace a růst mezd, ze kterých se valorizace počítá. Budoucí vládní zásahy libovolných stran a koalic mají potenciál navyšování důchodů zbrzdit anebo naopak rozjet do nebývalých rozměrů. Záleží na budoucí společenské poptávce.