Stát zachraňuje ekonomiku

Stačil měsíc, aby se část českých firem sesypala jako domečky z karet. Ukazují chybějící rezervy na bídné hospodaření českých firem?

Pětina českých domácností nevystačí se svými úsporami déle než měsíc. To je informace pocházející z konce března od výzkumné agentury Ipsos. Podobná situace panuje i ve firmách. Ze dne na den přišly o příjmy a jejich rezervy se pomalu vyčerpávají.

Jiná krize

Rozhodně se nechceme pouštět do zjednodušujícího tvrzení, že krize oddělí zrno od plev a silné od slabých. To platí pouze při standardní hospodářské recesi, která má určitý časový průběh přicházející postupně a zasahuje ekonomiku kompletně celou, nikoliv její části. Státem zastavení ekonomiky je zásah shora. Direktivní stopnutí části ekonomiky jde ruku v ruce s nákazou, kterou chce vláda zpomalit. Současně nemůže stát zadusit celou ekonomiku a vyhlásit kompletní karanténu – třeba uzavření obchodů s potravinami na dva týdny.

Žádný měšec není bezedný

I firmy s dostatečnými rezervami počítají a optimalizují. K propouštění není důvod – za pár týdnů se ekonomika opět uvolní a firmám by chyběly pracovní kapacity. Navíc by tratily nákladově i kvůli propouštění na odstupném. Přesto kombinace zkrácení pracovního úvazku a snížení mzdy je pro řadu společností pragmatickým krokem. Motivací je udržet peníze a zaměstnanost o něco déle. Koupit si čas, který je nyní pro opětovné rozpohybování ekonomiky nezbytný.

Pomoc státu

Až k tomu dojde, budou i nadále firmy bojovat o peněženky svých zákazníků. Opatrnost k nákupům bude příliš vysoká. Zbytné výdaje se přesunou do kategorie zbytečných. Zde nastupuje pomoc státu, který se bude snažit přes pobídky zlepšit poptávku a rozběhnout ekonomiku.

Proto vláda slibuje a zavádí kompenzační balíčky pro různé skupiny obyvatel a podnikatelů a chce kromě jiného podpořit tuzemský turistický ruch. Obce a samosprávy odpouštějí podnikatelům nájmy nebytových prostor. Ekonomicky postiženým se udělí časový odklad v placení nájmů a splátek hypoték a půjček.

Schodek a biliony

Letošní předpokládaný schodek státního rozpočtu ve výši 200 miliard korun je hrozivé číslo. I když Česká republika má potenciál k zadlužení na úroveň 55 procent jejího hrubého domácího produktu. Přesto není potřeba se k němu přibližovat.

Aktuálně je zadlužení státu na úrovni 30 procent HDP a státní dluh činí 1,79 bilionu korun. Zdvojnásobení si podle nejednoho ekonoma dovolit můžeme. O to víc bychom se měli zaměřit na zpomalení zadlužování v dobách hojnosti. Bylo by pěkné, zase generovat přebytky.

Přidejte si investia.cz na Facebook

Přihlaste se k odběru novinek

Nejčtenější články na investia.cz:

Když trhy míří dolů


Jak vydělat 1000 Kč denně


Čtvrtina lidí má úspory na půl roku


Odchod do starobního důchodu


Britské dělení společnosti má sedm tříd


Sedm případů, jak mít nízký anebo žádný starobní důchod


Dotaz čtenáře: Nemám odpracované roky na důchod


Kdo je v Česku bohatý?


Kam pravidelně investovat 1000, 5000 a 10 000 korun?


Jak stanovit výši nájemného