Studentské byty v Plzni

Oblíbeným bydlením studentů jsou tzv. studentské byty. V Plzni, coby univerzitního města se zhruba 17 tisíci studenty, je v oblibě několik možností, jak bydlet, studovat užívat si studentského života.

Kolejní bydlení není pro každého

Bydlení na univerzitní koleji nemusí být pro každého. Byť jsou v dnešní době správci kolejí relativně vstřícní vůči bytovým podmínkách studentů, ne všude je možné bydlet ve stejném pokoji se svou milovanou polovičkou.

Na kolejích je navíc pestrý noční život, který může pro někoho znamenat nemožnost kvalitního spánku či pečlivé a svědomité studijní přípravě.

Sdílené studentské byty

Alternativou, jak bydlet v Plzni a současně k tomu studovat a třeba ještě pracovat, jsou sdílené studentské byty. Studenti obývají například byt o dispozici 4+1, ve kterém bydlí třeba tři studentíci, případně tři milenecké dvojice.

Poslední volny pokoj a kuchyně slouží pro společenské události a k setkávání se. Případně jako nouzové nocležiště pro kamarády a přátele studentů.

Bydlení na privátu

Bydlením mimo kolej či jiné studentské či žákovské koleje a ubytovny, domovy mládeže anebo internáty se hovorově nazývá bydlení na privátě.

V praxi fungují studentské byty tak, že cena za pronájem se vydělí podle počtu obyvatelů bytu. Jestliže někteří studenti obývají třeba výrazně menší anebo větší místnost, přizpůsobuje se měsíční výše podnájmu i podle tohoto kritéria.

Malé byty

Poslední možností, jak bydlet a přitom studovat a vést do určité míry svobodný až nevázaný studentský život, je obývání malého bytu, nejčastěji s dispozičním řešením garsonka, 1+1 či 2+kk.

Velikosti podnájmu pak záleží na konkrétní finanční situaci každého studenta. Výhodou je, že v malém bytě je student sám a tak si tam může vodit návštěvy dle své libosti, aniž by tím obtěžoval ostatní spolubydlící.

Přihlaste se k odběru novinek