Tři pravidla pro ještě lepší správu peněz

Příjmy vyšší než výdaje je základní pravidlo pro život v blahobytu. Nejde však o jedinou zásadu, kterou je vhodné dodržovat.
 

Kdo by si nepřál prožít spokojený život z pohledu finančního zajištění? Teoreticky stačí málo, prakticky je to o poznání o dost těžší. První zásadou je mít vyšší příjmy než výdaje. Druhou radou je určitá fiskální disciplína, což znamená zbytečně nepouštět peníze z ruky jinými slovy neutrácet. Třetím pravidlem je smysluplné nakládání s ušetřenými finančními prostředky.

Pravidelné zůstatky

Naplnit první základní pravidlo, kterým je zodpovědné nakládání s penězi a tvorba finančních rezerv z přebytků. Jestliže dosahujete každý měsíc příjmů vyšších než jsou vaše výdaje, můžete si blahopřát. Avšak i v tomto bodě se můžete průběžně zdokonalovat. Tím je myšleno zvyšovat rozdíl mezi příjmy a výdaji.

Uspořit desetinu vašich příjmů by mělo být povinností, pětina samozřejmostí a třetina ideálním stavem.

Vygenerovat každoměsíčně z příjmů desetiprocentní úsporu je životní nutností. Už jen proto, že pro zodpovědnou přípravu na stáří byste měli odložit desetinu příjmů. Máte-li každým měsícem přebytek o 20 procent, je to o dost lepší.

Každý výdaj dvakrát zvažte

Přísloví „Dvakrát měř, jednou řež“ má svou paralelu i ve světě osobních a rodinných financí. Ještě než utratíte peníze za jakýkoliv výdaj, přemýšlejte, jestli danou věc či službu skutečně potřebujete. Rovněž rozlišujte mezi zbytnými a zbytečnými výdaji. Mějte na paměti, že největší úspory přicházejí od nejmenších položek. Druhé přísloví: „Halíře dělají talíře“, je v tomto případě více než trefné.

I když snižování výdajů nejde donekonečna, největší šanci na úspěch je omezení osobní spotřeby. Neobávejte se poklesu životní úrovně. Můžete-li kdykoliv úsporná opatření přerušit či ukončit, a opět se oddat předchozímu bohapustému utrácení, nelze nazývat tento stav snížením úrovně života. Pokud byste byli k úsporám dohnáni nepřízní osudu či z jiného donucení, například ztráta zaměstnání, rozvod či rozchod, jde o jinou situaci.

Výnosy a rizika

Uspořené peníze můžete zhodnocovat několika způsoby. Buďto mít jasně stanovený výnos za časovou jednotku, což znamená spoření, anebo investovat a získat tak vyšší výnos, než byste získali prostřednictvím depozitních produktů.

Zatímco u spoření „riskujete“ jen nižší výnosy, při investování výnos nemusí být žádný, případně může dojít ke ztrátě části původní investované částky.

Bavit se však o investování či spoření lze tehdy, budete-li mít co odložit stranou.

Přidejte si investia.cz na Facebook

Přihlaste se k odběru novinek

Nejčtenější články na investia.cz:

Když trhy míří dolů


Jak vydělat 1000 Kč denně


Čtvrtina lidí má úspory na půl roku


Odchod do starobního důchodu


Britské dělení společnosti má sedm tříd


Sedm případů, jak mít nízký anebo žádný starobní důchod


Dotaz čtenáře: Nemám odpracované roky na důchod


Kdo je v Česku bohatý?


Kam pravidelně investovat 1000, 5000 a 10 000 korun?


Jak stanovit výši nájemného