Váhající investoři a přespoření spořivci

Máte k dispozici určitou sumu peněz a nevíte, jak s ní naložit? Váháte mezi spořením a investováním?
 

Prakticky patříte do jedné ze dvou tradičních velkých skupin začínajících investorů a spořivců. Jedni chtějí pouze spořit a druzí naopak vydělávat na kapitálových trzích a dosahovat vysokých výnosů. Pokud možno s co nejnižším rizikem. Nemějte strach, jde o běžnou situaci.

Stejně jako u výuky jazyků, tak i u investování a spoření se dají spořílci a investoři rozdělit do několika skupin. Představíme vám dvě základní rozdělení, které na trhu úspor existují. Možná, že do některé z níže uvedených skupin patříte. Poznáte-li se, nevěšte hlavu. Nic netrvá věčně. Během chvíle se můžete stát houževnatými investory, kteří své peníze rozmnožují s grácií a elegancí.

Předmětem tohoto příspěvku je stručné rozebrání dvou charakteristických skupin. Do první patří začínající investoři, kteří si o investicích a investování zjistí nějaké základní informace a poté své prostředky svěří některé z investiční společnosti. Do druhé skupiny spadají váhající spořivci. Ti již mají něco málo ušetřeno, avšak z různých důvodů se váhají posunout o úroveň výše a část peněz investovat.

Začínající investoři

Začínající investor je taková osoba, která o investování slyšela, má nějaké známé, kteří investují a zároveň se rozhodla rovněž investovat a jít do toho. Slabinou laických investorů je především jejich odpor k riziku. I když mají zainvestováno jen symbolické množství peněz, vzhledem k jejich příjmům či majetku, nesou nelibě, jestliže během krátké doby ztratí pět či deset procent původní hodnoty investice. Z poklesů jsou vystresovaní. Zkrátka jim nedělají dobře. Jakmile se na kapitálových trzích zadaří, jsou schopni zainvestovat i železnou rezervu. Což je opět extrém, neboť finanční rezervu je dobré mít raději na spořicím účtu než v nepředvídatelných aktivech.

Váhající spořivci

Druhou skupinou jsou ti, kteří raději spoří a rádi sledují, jak jim pravidelně roste vklad o připisované úroky. Oproti začínajícím investorům váhající spořivci z dlouhodobého hlediska realizují ztrátu. Ta pramení z rozdílu nízkých úroků a inflace. Jsou odolní i vůči snahám okolí, které je pozitivně motivují k investování. Jsou rezistentní i vůči radám finančních žraloků, kteří jim doporučují, aby veškeré dosavadní úspory vložili do akcií konkrétní akciové společnosti nebo do předem vytipovaných podílových fondů.

Obě skupiny mají své charakteristické výhody a nevýhody. Kromě zkušeností se správou peněz je důležité také vlastnost, aby neustále nepřepočítávali případné ztráty na své příjmy. Ztratit z jednoho milionu vlivem výkyvu hodnotu akcií několik desítek tisíc korun není nic neobvyklého. Avšak ztratíte-li několik desítek tisíc například z nejnižší možné šestimístné částky, jde už do určité míry průšvih.

Kam patříte vy? Mezi váhající spořivce anebo do skupiny začínajících investorů? Záleží na každém, jestli se chce posunout dál.

Přihlaste se k odběru novinek