Zajištění na stáří podle Broker Consulting

Přečtěte si, jak by mělo vypadat spoření a investování na stáří podle společnosti Broker Consulting. Jako jediná počítá se třemi možnými zhodnoceními a průměrnou roční inflací 2,5 procenta.

Na dotaz, jak a kam by si měla 30letá osoba s měsíčním čistým příjmem 20 tisíc korun co nejlépe spořit na stáří, odpovídal Jan Lener, ředitel komunikace společnosti Broker Consulting.

Věk odchodu do důchodu náš analytik sveřepě posunul o dva roky, protože podle zákona je nyní pro třicátníka věk odchodu do důchodu 67 let. Pokud budeme počítat s tím, že v penzi budou úspory investovány konzervativně (tedy na pokrytí inflace), bude klient potřebovat naspořenou částku přibližně 4,5 milionu korun.

Spoření na důchod podle Broker Consulting

Začátek spoření (věk) 30 let Poznámka
Odchod do důchodu 67 let
Čistý příjem 20 000 Kč
Hrubý příjem 26 200 Kč
Důchod dnes 12 600 Kč
Doba investování 37 let počítaná inflace 2,5 %
Důchod v době čerpání 31 400 Kč
Budoucí hodnota příjmu 49 900 Kč
Rozdíl k zabezpečení 18 500 Kč
Doba čerpání 20 let v penzi úspory zhodnocovány o inflaci
(uchování reálné hodnoty)
Potřebná částka 4 440 000 Kč
Potřebná měsíční investice 5 600 Kč 3 %
3 700 Kč 5 %
2 300 Kč 7 %

Zdroj: Jan Lener, Broker Consulting

Za 37 let spoření jí může dosáhnout úložkou 5 600 korun při tříprocentním zhodnocení investice, 3 700 Kč s pětiprocentním nebo 2 300 korun se sedmiprocentním zhodnocením.

Konkrétní výnos bude záležet na volbě klienta, tedy jeho vztahu k riziku. Vztah k riziku se dá zjistit investičním dotazníkem a dialogem. Zvolená strategie by mohla obsahovat i určitě pseudohorizonty. To znamená, že i když půjde o spoření na stáří, investice se nastaví tak, aby investor mohl část investice využít i za pět, deset let.

A kam investovat?

Jako ideální se jeví diverzifikované portfolio otevřených podílových fondů a nastartování penzijního připojištění na úložku 300 korun měsíčně.

Zajištění na důchod: Analýzy

Analýzy na téma „Zajištění na stáří“ finančně-poradenských společností naleznete v jednotlivých článcích. Bylo nám líto je redakčně krátit, neboť jde o zajímavé čtení, navíc podpořené přehlednými tabulkami.

Jak na důchod: Stručně a jasně

Zajištění na stáří
Zajištění na stáří v režii společnosti Fincentrum
Zajištění na stáří podle Partners For Life Planning

Přihlaste se k odběru novinek