Zpověď prostitutky Alice

Ztráta pracovního místa a snaha postarat se o dítě anebo umořit tíživé dluhy. To jsou časté důvody, proč ženy přistupují k prostituci.

Přinášíme zpověď ženy, pro kterou prodej vlastního těla byla poslední možností, jak se zaopatřit.

Žádný příjem, ani vyhlídka na novou práci, dluhy, které stahují ke dnu, nemožnost skloubit práci a péči o menší děti. To jsou krizové situace spouštějící rozhodování, ve kterých se nejedna žena rozhoduje, zda dát přednost placené společnosti. Stačí, aby se ekonomika zadrhla. Případně se žena ocitla bez práce.

Čtěte také: Bez peněz

Zpomalení ekonomiky má vliv na pokles zaměstnanosti a nárůstu nezaměstnaných. To je známá rovnice. Mezi potenciálně ohrožené osoby nezaměstnaností jsou ženy s dluhy a obecně pracující samoživitelky. Jakmile ztratí dosavadní práci, výpadek příjmů pro ně může být fatální. Jakmile se jim nepodaří v odpovídající době nalézt vhodný zdroj příjmů, budou se poohlížet po jiných možnostech, kterými nahradí výpadek peněz. Část z nich se uchýlí do šedé ekonomiky.

Práce za pokladnou v supermarketu, třísměnný provoz v továrně u pásu anebo dlouhé směny v pohostinství. To je jen několik zaměstnání, která nejsou slučitelná s rodinným životem, zvláště jste-li matkou samoživitelkou.

Náchylnost k placenému sexu

K prostituci jsou náchylnější osoby bez úspor a s potřebou se rychle dostat k penězům. Finančnímu serveru investia.cz jsou známy případy žen, které v okamžiku ukončení pracovního poměru u stávajícího zaměstnavatele přikročily k tomu způsobu obživy. Přinášíme výpověď jedné z nich. Říkejme jí třeba Alice. Začátek pro vstup do tohoto nejstaršího řemesla se nevymykal od jiných příběhů. Přesto není stejný s ostatními příběhy žen, které se rozhodly vydat se na dráhu placené společnosti.

Čtěte také: Práce nebo peníze?

O tom, že budu šlapat, jsem ani v duchu nepřemýšlela. Jsem stydlivý typ a nemám potřebu se někde veřejně ukazovat. Během života jsem měla jen pár sexuálních partnerů. Bohužel jsem před časem přišla o práci. Navíc v mém oboru se nová práce špatně hledá. Zkoušela jsem ledacos, jenže jsem měla handicap v podobě malé dcery, která chodí teprve do školky, vypráví Alice.

Na matky samoživitelky dopadají tíživěji běžné nepříjemnosti života – rozvod, ztráta zaměstnání, dluhy manžela apod. Ani Alice neměla původně v plánu poskytovat potěšení každému muži, kterého zaujala na fotkách internetového katalogu.

Složenky se neptají

Prostituce mě původně ani nenapadla. Zkoušela jsem se hlásit do různých zaměstnání, volala na inzeráty nabízející různé brigády v supermarketech, na poště, dokonce jsem uklízela v márnici. Jenže abych si třeba za pokladnou v Lidlu vydělala, musím tam být osm hodin denně anebo déle. Tolik potřebný zkrácený úvazek mi neumožní si dostatečně vydělat, kolik potřebuji, byť hodinová mzda je na dobré úrovni. A standardní pracovní doba je s ohledem na mou dcerku a další nepracovní povinnosti příliš dlouhá. Takřka žádný potenciální zaměstnavatel nechtěl přistoupit třeba na sedmihodinový pracovní den.

Častou cestou k prostituci jsou kamarádky nebo kolegyně, které popostrčí ženu v tristní životní situaci blíže k sociální hraně.

„Je mi hrozně nepříjemné poskytovat placený sex, ale složenky za mě nikdo neuhradí. Bývalý manžel se k placení výživného nemá,“ přibližuje Alice trpkou zkušenost.

První zmínku o práci v oboru červených luceren mi poskytla bývalá kolegyně. Zničehonic jí vylezlo, že si takto občas chodí přivydělávat. Dala mi tip na noční klub, kde párkrát do měsíce poskytuje placené potěšení. S provozovatelkou, docela rozumnou ženskou, jsme si padly do oka. Měla pochopení pro mou životní situaci. Nabídla mi ať zůstanu jeden dva večery na zkoušku. Nebylo nutné chodit každý den. Pouze požadovala dvě věci – testy na pohlavně přenosné choroby a solidnost. Dohodnutý termín prostě platil anebo omluva. Nepřijít a nenapsat ani čárku v textovce bylo pro ni vrchol neslušnosti.

Alice do nočního klubu chodila dvakrát do týdne. Mezitím dál hledala práci. Štěstí pro ni bylo, že nikdy nebyla dlouho nezaměstnaná a mezi změnami pracovního místa měla maximálně pár měsíců mezeru. Kromě mateřské a rodičovské dovolené neměla v životopisu žádná další bílá místa.

Čtěte také: Jak udržet v chodu podnik červených luceren

Utěšovala jsem se, že nevadí, když budu hledat práci delší dobu. Nějaké peníze jsem si coby společnice vydělala, byť nešlo o žádné terno. Sedm tisíc týdně mi bohatě stačilo. Jenže se po čase začaly objevovat nepříjemnosti spojené s nočním životem. Po noci strávené u tyče jsem byla nevyspalá, a to jsem spala v době, kdy byla dcerka ve školce. Navíc jsem začala mít problémy s usínám v době, kdy jsem byla doma. Navíc mi pár směn v nočním klubu vybouchly kvůli tomu, že nepřišla chůva na hlídání. Rodičům jsem dcerku dávala jen na víkendy a ještě občas, abych nebyla moc v podezření. Během páteční nebo sobotní noci jsem si vydělala tolik, co předtím za dva dny v týdnu. Přesto jsem cítila, že potřebuji změnu. A žádná nesexuální práce nebyla v dohledu.

Z bláta do louže

Zlepšení situace na sebe nenechalo dlouho čekat. Přes kolegyni v klubu, kam Alice dvakrát týdně docházela, dostala kontakt na prověřený privát se slušným majitelem.

Čtěte také: Prostitutka Sára rozjíždí nový byznys

Práce na zavedeném privátu v centru Prahy měla výhodu, že jsem nebyla další dny ospalá. Také se dala upravovat doba, po kterou jsem tam byla. Standardně jsem chodila na desátou hodinu a byla do tří odpoledne. Klientů jsem neměla tolik, jako v klubu. Kdybych byla na privát od večera do rána, tak by moje příjmy vypadaly také jinak, ale to jsem nechtěla po zkušenosti s nevyspáním riskovat. Zpočátku zákazníků také moc nebylo. Přeci jen jde o špatnou denní dobu.

Únik z bludného kruhu

Alice se v žádném případě nehodlá s prostitucí živit déle, než bude nezbytně nutné. Nová holka se vždycky hodně rychle okouká a po pár měsících se jí začnou snižovat výdělky. Nejlepší to bylo druhý a třetí měsíc. Sexuchtiví pánové mě kladně ohodnotili na svých fórech a já měla najednou pět, šest chlapů za den. Většina chodila na půl hodiny.

Chtělo by se zvolat sláva, ale stále jde o smutný příběh ženy, která kvůli penězům riskuje zdraví. Ne každá žena se prostituuje s nadšením. Jednu dvě ze sta to možná baví, desetina to snáší lépe a zbytek zatne zuby a vydrží to. Za svoje děti, za rodinu, kterou chce udržet.

Mám plán, jak z bludného kruhu ven, chlubí se Alice. Něco málo jsem si uspořila, takže bych měla finančně vydržet, než najdu zaměstnání. Navíc i bývalý manžel se „pochlapil“ a začal mi posílat alimenty. Nejde o žádnou velkou částku, ale těch pár tisíc mi nyní v rozpočtu docela pomůže. Byť mi ještě za pár let dluží, už se s tím dá něco dělat.

Čtěte také: Prostitutka Sára končí s řemeslem

Podobně jako tato mladá žena po třicítce bohužel jí podobné nepřemýšlejí. Netvoří si rezervy a nemají prostituci jen jako dočasné řešení, díky které se dostanou z nejhoršího. Téměř žádná z privátových holek, co jsem dosud poznala, neplánuje, že by jednou skončily. Zatím se jim daří, tak si s tím hlavu nelámou. Volné peníze žádné nemají, všechno utrácejí za oblečení, spotřební elektroniku, šminek nebo zážitků, kroutí hlavou Alice nad nerozumem jejích kolegyň.

Přihlaste se k odběru novinek