AXA: Banka, pojišťovna a penzijní fond

Skupina AXA patří mezi menší finanční skupiny, které u nás podnikají. Do jejich portfolia patří banka, pojišťovna, penzijní fond a investiční společnost.

Blíží se léto a doba dovolených. Ty se nevyhnou ani redakci finančního serveru investia.cz a tak budeme během letních prázdnin přinášet trochu odlehčené články typu tohoto dnešního. Začínáme článkem o finanční skupině AXA. Skupina AXA vyvíjí na tuzemském trhu činnost hned v několika finančních odvětvích. Konkrétně v pojišťovnictví, ale v jejím portfoliu naleznete i penzijní připojištění nebo spořicí účet.

Skupina AXA působí v České republice relativně krátkou dobu. Na tuzemský trh vstoupila tím, že koupila několik jiných společností podnikajících ve finančnictví. Šlo zejména o firmy okolo společnosti Winterthur, které se u nás zabývaly penzijním připojištěním, stavebním spořením, pojišťovnictvím a investiční činností.

V současné době zaměstnává AXA na dva tisíce zaměstnanců a finančních poradců. Ti poskytují servis 700 tisíc klientům v 90 regionálních a obchodních místech. Pod správou finanční skupiny AXA jsou aktiva v hodnotě 77,7 miliardy korun. Klienti tak mohou využívat pestrou produktovou nabídku v podobě životního a neživotního pojištění, penzijního připojištění, stavebního spoření, podílových fondů a investičních programů. Své peníze si mohou uložit na Spořicí účet AXA bank, jehož aktuální roční úroková sazba je pro vklady do jednoho milionu korun 1,85 procenta.

AXA penzijní fond: Druhé místo od konce

Zhodnocení penzijního připojištění v rámci AXA penzijního fondu, které získají klienti, v loňském roce dosáhl 1,47 procenta. To je třetí nejnižší výsledek ze všech penzijních fondů. Menší zhodnocení připsal svým klientům ČSOB Penzijní fond Progres s výnosem 1,05 procenta. AXA penzijní fond tak v loňském roce nedokázal svým klientům pokrýt roční průměr inflace, která činila 1,5 procenta.

V roce 2010 obhospodařovala společnost AXA penzijní fond aktiva účastníků penzijního připojištění v hodnotě 33,245 miliardy korun, což je hezké třetí místo. O necelé dvě miliardy korun více měl Penzijní fond České spořitelny, přičemž lídr na trhu Penzijní fond České pojišťovny spravoval aktiva účastníků v hodnotě 52,125 miliardy korun. Společnost AXA penzijní fond vygenerovala za rok 2010 čistý zisk ve výši 566 milionů korun.

Počet klientů dosáhl v loňském roce u AXA penzijního fondu přesně 499 072, což bylo o 15 procent více než v roce 2009.¨

AXA životní pojišťovna

Počet klientů společnosti AXA životní pojišťovna byl ke konci loňského roku lehce přes 277 tisíc. Oproti roku 2009 tak došlo k 12procentnímu nárůstu klientského kmene. Čistý zisk této společnosti byl za rok 2010 ve výši 15,7 milionu korun.

„Mimořádně úspěšným produktem v rámci životního pojištění je jednorázově placené pojištění Balance, které klientům opakovaně nabízíme v tranších o objemu stovek milionů korun,“ prohlásil již dříve Dušan Doliak, generální ředitel skupiny AXA pro ČR a SR.

AXA pojišťovna

V rámci neživotního pojištění, které spadá do společnosti AXA pojišťovna, přesáhl kmen 132 tisíc klientů a to v České republice i na Slovensku. Pojišťovně se v roce 2010 podařilo zvýšit hrubé předepsané pojištění o deset procent oproti roku 2009 na 601,8 milionu korun.

V roce 2010 rozdělila AXA pojišťovna v rámci povinného ručení své klienty do segmentů podle věku. „Zkušení řidiči tak platí u AXA pojišťovny mnohem nižší pojistné než ti mladší a rizikovější,“ dodal Doliak.

Přidejte si investia.cz na Facebook

Přihlaste se k odběru novinek

Nejčtenější články na investia.cz:

Když trhy míří dolů


Jak vydělat 1000 Kč denně


Čtvrtina lidí má úspory na půl roku


Odchod do starobního důchodu


Britské dělení společnosti má sedm tříd


Sedm případů, jak mít nízký anebo žádný starobní důchod


Dotaz čtenáře: Nemám odpracované roky na důchod


Kdo je v Česku bohatý?


Kam pravidelně investovat 1000, 5000 a 10 000 korun?


Jak stanovit výši nájemného