Sen o vlastním bydlení se pro část hypotéky chtivých Čechů zřejmě nevyplní. Důvodem je říjnová regulace hypoték.
Začátkem října 2018 začaly platit požadavky České národní banky na přísnější posuzování žadatele o hypoteční úvěr. Pravidla, která byla v platnosti již v minulosti, se začaly striktně dodržovat. Výsledkem je, že zhruba pětina žadatelů o hypotéku odejde z banky nebo od hypotečního makléře s prázdnou. Na hypotéku zkrátka nedosáhnou.
Čtěte také: Hypoteční desatero
Ukazatele DSTI a DTI
Neúspěšní žadatelé o hypotéku mají potíže s jedním ze dvou klíčových ukazatelů DSTI (poměr měsíční splátky hypotéky k čistému příjmu). Naopak s druhým ukazatelem DTI (poměr celkového zadlužení proti čistému ročnímu příjmu) nemají Češi podle vyjádření bank větší problém.
Čtěte také: Našponovaná hypotéka
Říjnová regulace hypoték má již první oběti – jsou jimi žadatelé, kteří nedosáhnou na hypotéční úvěr.
Poměr měsíční splátky k čistému příjmu
Při nesplnění ukazatele DSTI (poměr měsíční splátky k čistému příjmu) má žadatel několik možností, jak dále postupovat. Hojně doporučovaným řešením je žádost o nižší úvěr, kterým klesne pravidelná měsíční splátka. V reálu musíte mít více naspořeno. Druhou variantou je koupě levnější nemovitosti – buďto menší anebo v méně atraktivní lokalitě.
Čtěte také: Co dělat, když vám banka nedá hypotéku?
I přes setrvalý růst příjmů českých domácností je komplikací prudký růst cen nemovitostí. Například v letech 2008 a 2009 představovalo zatížení příjmů splátkou hodnoty i 50 procent. Nyní je po zásahu centrální banky omezena výše splátky na 45 procent z čistých příjmů žadatele. Celková výše hypotéky může činit maximálně devítinásobku ročního čistého příjmu.
Problém jménem Praha a Brno
Vzít si hypotéku na byt nebo jinou rezidenční nemovitost v Praze anebo Brně představuje pro průměrně vydělávajícího žadatele z výše uvedených důvodů nepříjemnou komplikaci. Řešením je buďto levnější nemovitost anebo mít naspořenou vyšší částku.
Čtěte také: Čtyři časté chyby při výběru hypotéky
Podle odborníků lze v budoucích letech očekávat snížení cen nemovitostí v méně atraktivních lokalitách a stabilizaci cen v těch naopak žádaných.
Oživení nájemního bydlení
Do budoucna zřejmě dojde opět k oživení zájmu po nájemním bydlení. Byť pro mnoho lidí půjde spíše o nutnost. To se však Čechům nemusí líbit, neboť přes dvě dekády byli masírováni reklamou hypotečních bank po vlastním bydlení.