Znáte svou úvěrovou historii?

Úvěrové registry odhalí váš sebemenší finanční škraloup. Čím je větší, tím se snižuje vaše šance na získání nového úvěru.

 

Hypotéka není jen o odpovídajících příjmech, ale též o vaší úvěrové historii. Hříchy mládí vás mohou přijít draho, případně vám zavřít cestu k hypotéčnímu úvěru. A to až čtyři roky zpětně.

Čtěte také: Jak na snadné refinancování hypotéky

Mnoho subjektů, se kterými přijdete denně do kontaktu, společně sdílejí úvěrové registry. V nich vidí, jak si stojíte při splácení svých závazků. Nemusí jít nutně jen o hypotéku nebo bankovní úvěr, ale třeba i leasing na auto, anebo tarif mobilního operátora.

Znalost úvěrové historie vám pomůže napravit některé chyby ve vaší kreditní historii. Zároveň zvyšuje pravděpodobnost do budoucna po získání úvěru.

V Česku působí celkem čtyři registry – tři z nich sledují údaje o závazcích fyzických osob, které nejsou podnikateli. Jmenovitě jde o Bankovní registr klientských informací (BRKI), Nebankovní registr klientských informací (NRKI) a Registr SOLUS.

Překažená cesta k úvěru

Při opakovaném opožděné splátce úvěru se informace v jednom z uvedených registrů objeví. Banky (ale také stavební spořitelny, leasingové a úvěrové společnosti) se ji dozvědí v okamžiku, kdy budete žádat o úvěr. V onen okamžik finanční instituce zadá do registru dotaz ohledně vaší finanční kondice. Drobné prohřešky data staršího čtyř let zřejmě nepovedou k neposkytnutí úvěru. Oproti tomu pozdní splácení předchozích závazků, anebo jejich případné zesplatnění, spolehlivě sníží vaši šanci na získání nového úvěru. A to klidně i na mnoho let dopředu.

Před požádáním o úvěr si zkuste odpovědět na níže uvedené otázky:

Spláceli jste v posledních čtyřech letech řádně a včas veškeré vaše závazky jako jsou úvěry, leasing nebo telefonní paušály?

Zamítla vám banka za poslední rok nějakou žádost o úvěr, případně máte v současnosti takovou žádost podanou?

Jste spoludlužník nebo ručitel?

Přečerpali jste v minulosti kontokorent anebo kreditní kartu?

Čtěte také: Kontokorent používejte obezřetně

Jste vypořádáni se svými bývalými partnery a manžely?

Za pozdním splácení může stát i chybně nastavené datum trvalého příkazu nebo inkasa splátky.

Před ani během prescoringu nic nepodepisujte

Jakmile požádáte banku o půjčku, je proveden nejdříve tzv. prescoring. Na jeho základě se odhalí dvě množiny faktorů – jednak banka zjistí vaše záznamy v jednotlivých úvěrových registrech a za druhé vaši schopnost splácet nový úvěr. Tato schopnost je důležitá u velkých úvěrů, třeba těch hypotečních.

Čtěte také: Našponovaná hypotéka

Rozhodně před dokončením prescoringu nepodepisujte s realitním makléřem nebo kanceláří žádné rezervační, ale ani jiné smlouvy. Především takové, kde je za odstoupení od smlouvy účtována nevratná záloha nebo pokuta.

Úvěrové registry vám ušetří peníze

Máte-li o své úvěrové historii pochybnosti, zažádejte si o výpis z dotyčných registrů. Odhalíte tak případnou slabinu ve vaší kreditní minulosti. Ušetříte též nemálo peněz, pakliže byste byli nuceni odstoupit z již uzavřených smluv.

Čtěte také: Nebankovní půjčka pro problémové klienty

Co banka, to jiná akceptace negativních informací získaných z registrů. Nahlédnutí do registru vám pomůže i s předvýběrem bank, které lze případně oslovit.

Při žádosti o hypotéku využijte zkušeného hypotečního makléře, který vám pomůže projít celým procesem a vyhodnocením vaší kreditní historie.

Přidejte si investia.cz na Facebook

Přihlaste se k odběru novinek

Nejčtenější články na investia.cz:

Když trhy míří dolů


Jak vydělat 1000 Kč denně


Čtvrtina lidí má úspory na půl roku


Odchod do starobního důchodu


Britské dělení společnosti má sedm tříd


Sedm případů, jak mít nízký anebo žádný starobní důchod


Dotaz čtenáře: Nemám odpracované roky na důchod


Kdo je v Česku bohatý?


Kam pravidelně investovat 1000, 5000 a 10 000 korun?


Jak stanovit výši nájemného