reklama

Frugalismus: Umění žití v minimu

redakce dne 20. 05. 2022 - 00:00

Lakomá Barka z pohádek Jana Wericha by měla radost. Její usilovný úsporný životní styl má vlastní pojmenování. Frugalismus.

Pojem frugalismus vznikl relativně nedávno. Datuje se do let 2007 až 2009, kdy ve Spojených státech probíhala tehdejší hospodářská recese způsobená pádem banky Lehman Brothers.

Frugal je přeloženo z angličtiny ekonomický, skromný, jednoduchý. A právě po takovém životě tehdejší Američané toužili. Chtěli se vyvázat ze světa půjček, kreditních karet, zkrátka konzumního života.

Někteří si dali za cíl věnovat se méně práci a více času trávit s rodinou. Část se chtěla vrátit k původním kořenům a věnovat se práci v zemědělství a v lese.

Frugalismus znamená finanční nezávislost, nikoliv nechuť či neochotu pracovat.

Cílem frugalistů je žít jednodušší a bohatší život. Prostřednictvím výhodných investic urychlit svůj odchod do penze.

Dřívější důchod

Frugalismus se rozšířil i do Evropy. Vznikl nový životní styl Finanční nezávislost, dřívější důchod (z anglického Financial Independence, Retire Early, zkratka FIRE).

Odchodem do důchodu se u frugalistů myslí konec závislosti na příjmu z práce. Tohoto stavu chtějí dosáhnout mezi 30. a 40. rokem života. Aby se lidé mohli stát frugalisty v tak nízkém věku, musejí dlouhodobě a odkládat významnou část svých příjmů do investic. Často jde o polovinu až dvě třetiny jejich příjmů. Nejčastěji využívají indexované fondy, které jsou spojeny s nízkým poplatkem a zároveň šíří investic do celého akciového trhu.

Pro odložení poloviny až dvou třetin svých příjmů do investic musí budoucí frugalisté disponovat dostatečně vysokými příjmy. Rovněž se dobrovolně vzdávají konzumního způsobu života. Snažší to mají ti, kteří pronajímají například byt, zatímco žijí na venkově. Případně si přivydělávají poskytováním kvalifikované práce za nadstandardní odměnu. Avšak pracovat méně neznamená být stoprocentním frugalistou.

Nezávislost a svoboda

Proinvestováním do značně předčasného důchodu znamená zastávat určitý typ světonázoru, kdy frugalisté nechtějí být závislí na systému, v němž žijí.

Penze a frugalismus

Frugalismus ukazuje budoucí pohled na penzi, kdy bude nutné si na stáří vybudovat dostatečně vysokou finanční rezervu. Státem vyplácený starobní důchod nemusí budoucím seniorům vystačit pro spokojený podzim života.