Jak na bydlení

Relativně jednoduchá otázka, ale s nejedním možným řešením. Bydlení je základem lidského života. Jak na tedy nejlépe na bydlení?
 

Už od dob pračlověka byla otázka bydlení důležitá. Byl rozdíl bydlet v jeskyni spolu s dalšími členy tlupy, anebo někde v širé pustině. Kromě sociálního rozměru tehdejšího bydlení to byla ještě ochrana před dravci. Skupina byla vždy silnější než jednotlivec. Tento princip se přenesl i do současné doby. Lidé také netouží bydlet někde v otevřené krajině, ale chtějí se schovat nejen před nepřízní počasí.

Otázka bydlení je dost komplexní. Jedním z několika základních vymezení je, jestli bydlet ve svém anebo v podnájmu. Vlastní bydlení si mohou dovolit ti, kteří k němu přijdou třeba tím, že zdědí byt nebo dům, případně mají to štěstí a mohou si ho pořídit během svého života. Čtěte také: Bydlení: Největší investice vašeho života

O něco horší je to tehdy, kdy nedisponujete s patřičným finančním obnosem. Získat úvěr na vysněné bydlení nemusí být pro každého snadné. Podobně je to s podnájmy. Bydlení v centru města si může dovolit opět jen ten, kdo na to má patřičné finanční zdroje. S nízkými příjmy na prestižní adrese bydlet zkrátka nebudete.

Nájem nebo hypotéka?

Jestliže potřebujete vyřešit svou bytovou situaci a nevíte, jestli je lepší bydlet ve vlastním či v pronájmu, proveďte si jednoduchý test. Po dobu jednoho roku odkládejte stranou takovou sumu, která by se rovnala měsíční splátce hypotéky.

Platíte-li zároveň nájem, odkládejte třeba na spořicí účet rozdíl mezi hypoteční splátkou a nájemným. Do nájemného zahrňte i veškeré poplatky, které za bydlení vydáváte. Splátka hypotečního úvěru nebo úvěru ze stavebního spoření také nebude vaším posledním výdajem souvisejícím s bydlením.

Výše uvedený postup dodržujte alespoň rok. Vhodnější je delší doba. Jestliže se během roku nedostanete do potíží při placení běžného nájmu a ani rozdílu s hypotetickou hypoteční splátkou, můžete se začít poohlížet po vlastním bydlení. V opačném případě s bydlením na úvěr raději počkejte. Čtěte také: Jak na hypotéky

Podobně je tomu i v případě, že chcete bydlet, ale nemáte vytvořenou finanční rezervu. Běžně se doporučuje alespoň rezerva ve výši tří měsíčních výdajů. Plánujete-li vlastní bydlení nebo rodinu, zvyšte tuto rezervu na šestinásobek měsíčních výdajů.

Jak velký byt?

Klíčovou otázkou, kdo si pořizuje byt nebo hledá podnájem, je velikost plánované nemovitosti. Kromě standardní velikosti v metrech čtverečních je důležité vyřešit jeho velikost z hlediska počtu místností. Je velký rozdíl mít stometrový byt, který je jednou velkou místností a zcela jiné mít na stejné ploše pět místností.

Zde je vhodné více zapřemýšlet. Jestliže jste důchodce a žijete bez svého druha, můžete si pořídit menší byt. To samé platí i pro toho, kdo žije sám a nehodlá na tom nic měnit. Chcete-li se spolu s partnerem sestěhovat a založit rodinu, bude se vám v garsonce spolu s potomky žít docela špatně.

V realitách platí pravidlo, že čím větší byt, tím je dražší.

Přidejte si investia.cz na Facebook

Přihlaste se k odběru novinek

Nejčtenější články na investia.cz:

Když trhy míří dolů


Jak vydělat 1000 Kč denně


Čtvrtina lidí má úspory na půl roku


Odchod do starobního důchodu


Britské dělení společnosti má sedm tříd


Sedm případů, jak mít nízký anebo žádný starobní důchod


Dotaz čtenáře: Nemám odpracované roky na důchod


Kdo je v Česku bohatý?


Kam pravidelně investovat 1000, 5000 a 10 000 korun?


Jak stanovit výši nájemného