reklama

Podílový fond Optimum České spořitelny rekordy ve výnosech neláme

redakce dne 11. 05. 2020 - 00:00

U smíšených fondů neočekávejte raketové výnosy. Mají držet krok s inflací a vybalancovat investiční riziko. Fondu Optimum se příliš nedaří.

Ač relativně nově založený smíšený podílový fond Optimum, který ve své distribuční sítí nabízí Česká spořitelna to se souhrnným výkonem příliš nepřehání. Od založení otevřeného podílového fondu v roce 2015 dosáhl průměrný roční výnos slabých 0,74 procenta. Absolutní výkon dosahuje 3,28 procenta. Pro opatrného investora (stupeň fondu je tři ze sedmibodové rizikové stupnice) na trhu existují mnohem vhodnější varianty investic do smíšeného fondu. Třeba podílový fond ČSOB Bohatství představuje solidní výnosnost ve stejné kategorii rizikovosti investičního produktu.

Čtěte také: Jak (ne)vybírat podílové fondy

Průměrný roční výnos od založení fondu je 0,74 procenta. Libovolný spořící účet z první pětky je na tom v pětiletém horizontu stejně anebo možná i lépe.

Správcovská společnost Erste Asset Management spadající do Skupiny České spořitelny uvádí na svých webových stránkách optimální střednědobý až dlouhodobý investiční horizont na alespoň čtyři roky. Fond Optimum má aktivně řízené měnové zajištění.

Graf výkonnosti fondu Optimum

Graf výkonnosti podílového fondu Optimum od založení do současnosti
Přiložený graf zachycuje vývoj výkonu otevřeného podílového fondu Optimum od jeho založení 21. září 2015 do 7. května 2020. Tehdy cena podílového listu činila 0,99 koruny.

Struktura portfolia podle typu aktiv

Akcie 12,69 %
Dluhopisy 46,40 %
Depozita a peněžní trh 8,22 %
Smíšené fondy 34 %

Zdroj: Erste AM; zpracování: investia.cz; Informace jsou platné k 30. dubnu 2020.

Nízká akciová složka

Fondu Optimum podlamuje budoucí výkonnost především nízká váha akciové složky, která dosahuje 12,69 procenta. I když akcie zažily v polovině března propad a pomalu opět rostou. Čas teprve ukáže, zda bude růst dlouhodobý, anebo čeká celý svět korekce z důvodu globální koronavirové pandemie. Ta přitom může nastat prakticky kdykoliv. Díky nižšímu zastoupení akcií ve fondu by se hodnota fondu neměla příliš dramaticky snížit. V březnu portfolio manažer Tomáš Ženčuch snížil expozici akcií na 7,5 procenta a rovněž přikoupil cenné papíry ze sektoru nezbytného zboží jako jsou potraviny a drogerie.

Čtěte také: Jak vypadá průměrný investor?

Z fondu Optimum se nyní stává ještě více konzervativnější fond, než byla původně vytčená investiční strategie. V ní se původně uvádělo, že dynamická část portfolia bude činit až 50 procent. V případě tržních výkyvů bude operativně snížen a posílena dluhopisová část a nástroje peněžního trhu až na 80 procent.

Největší část portfolia expozice z hlediska investic obsahuje ČS Nemovitostní fond (7,65 % z hodnoty objemu fondu Optimum), Erste Immobilienfonds (7,63 %) anebo Sporoinvest (7,04 %).

Smíšené fondy

I když je Optimum definován jako smíšený fond, obsahuje nyní ze třetiny i smíšené fondy.

Základní informace o smíšeném fondu Optimum

Typ produktu smíšené fond
Vlastní kapitál (mil.) 13 116,87
Datum vzniku 21. září 2015
Měna
Typ výnosu kapitalizační
Hodnota 1,0327 Kč (k 7. 5. 2020)
ISIN CZ0008474814
Doporučená délka investice 3 roky a déle
Minimální investice 300 Kč
Vstupní poplatek 1,00 %
Poplatek za obhospodařování 0,70 %
Region Svět
Syntetický ukazatel rizika a výnosu 3
Distribuční síť Skupina České spořitelny
Domicil ČR
Správce / obhospodařovatel Erste Asset Management GmbH, pobočka Česká republika
Registrovaný název Optimum - otevřený podílový fond

Zdroj: Erste AM; zpracování: investia.cz; Informace jsou platné k 30. dubnu 2020.